Godinama se može čuti od hercegnovskih izdavalaca smještaja kako sve poskupljuje jedino oni”drže” iste cijene smještaja. Hoće li i ove biti tako?
Oni sa kojima smo razgovarali ističu da uprkos potpunom poremećaju na tžištu hrane i energenata, zbog opše ekonomske krize, ipak, neće pribjeći drastičnoj promjeni cjenvnika. Eventualno, cijene izdavanja soba, aprtmana i vila biće za 10 odsto veće.
I hotelijeri nam nevoljno priznaju da će u sezoni neznatno imati uvećane cjenovnike za 10-tak procenata u odnosu na prošlu godinu.
Velikoj neizvjesnosti ove godine za ishod sezone doprinose ne samo rast cijena hrane i goriva, već i rizik otkazivanja rezervacija zbog ratnog sukoba Rusije i Ukrajine.
Prognoze Odbora Udruženja turizma i ugostiteljstva PKCG ukazuju kako će se ljudi ovog ljeta teže odlučivati na putovanja upravo zbog dešavanja u Ukrajini.
Treba podsjetiti da su najviše dolazaka protekog ljeta ostvarili gosti iz regiona – 55%, dok su turisti iz Rusije i Ukrajine imali 21% noćenja, ili oko dva milona.
Hercegnovski turistički privrednici intenziviraju marketinške i promotivne aktivnosti prema tržištima regiona, Centralne i Zapadne Evrope, kreirajući nove i atraktivnije turističke usluge, posebno u zaleđu.
Takođe, i planirani budžeti hotela i restorana u dijelu troškova za zarade ove godine uvećani su za deset do 15%, i to zbog korigovanja složenosti poslova – što je posljedica primjene programa Evropa sad.
To uvećanje troškova za zarade je veki izatov, jer su mnogi jedva uspjeli da sačuvaju radnu snagu .
Podrška države sektoru turizma od 400 hiljada eura je dobrodošla, ali Novljani se plaše da je zakasnijela, te da će biti i selketivna.
Ostaje nada to što je turizam, koji je ključni dio nacionalne ekonomije, ipak, dovoljno “žilav” i ima potencijal za brži oporavak od ostalih sektora.