Odluka Vlade Crne Gore od 31.marta godine da prihvati projekat “Crnogorski REGROW”, koji se odnosi na izgradnju fabrike za preradu ribe u opštini Kotor predstavlja najjači šamar koji je Vlada zadala ribarima. To smatraju iz Nacionalnog uduženja proizvođača ribe, Udruženja profesionalnih ribara na moru-Škver, te Udruženja ribara Bar.
– Projekat “Crnogorski REGROW” je zajednički projekat Vlade, MInistarstva ekonomije, MPŠV i Insituta za biologiju mora iz Kotora, sa partnerima iz Norveške. U ovaj projekat niko nije uključio mišljenje ribara jer im, izgleda, to nije ni potrebno, jer, ova fabrika bi uvozila ribu, a to je navika i pravilo koje traje godinama unazad u ovoj državi – reaguju ribari.
Smatraju da je jedini cilj kako novac MIDAS-a 2 i IPARD-a 2 preusmjeriti u izgradnju fabrike, a ne investirati u obnavljanje i kupovinu većih i boljih brodova za izlov ribljih resursa, kao i izgradnju ribarskih luka i mjesta za prvi iskrcaj ribe, te razvoja kompletne infrastrukture koja prati ribarski sektor od ulova resursa do prerade ribe.
Prevara prošle i sadašnje Vlade
-MIDAS 2 koji se pominje kao oporavak ribarske flote u iznosu od 3 miliona eura je najveća prevara ribara prošle Vlade i sadašnje ekspertske, odnosno tehničke Vlad, uz asistenciju ministra Aleksandra Stijovića. On je potpisao realizaciju MIDAS-a 2 kojeg je prihvatio od prethodnog Ministarstva poljoprivrede, bez da je napravio stručnu analizu isplativosti. Pohvalio se i još uvijek se hvali, kako se obnavlja crnogorska ribarska flota (19 čamaca) a ne zna pravu istinu – tvrde ribari.
Ističu da MIDAS 2 uopšte ne obnavlja ribarsku komercijalnu flotu (koče-dimerzalni lov i plivarice-pelagični lov), nego obnavlja ribarska plovila ribarima koji se bave malim privrednim ribolovom, kojima to u većini slučajeva nije primarni nego dopunski rad.
– Ako ovo nije istina zašto onda na sajtu MPŠV-a nema spiska sa 270 vlasnika ribarskih dozvola, imenom i prezimenom, kao i spiska 19 potpisnika ugovora za korištenje MIDASA 2? To su u obavezi bili da postave prema Zakonu o slobodnom pristupu infomracijama. Pitamo se zašto se to krije i koji je razlog?
Gradnja fabrike liči na gradnju kuće bez temelja, spratova, krova
Ciklus od ulova ribljih resursa iz mora do prerade ribe u fabrikama uporedili su sa izgradnjom kuće, pri čemu sada postoji samo plas, odnosno riblji resursi. Međutim, kako navode, i oni su upitni jer uskoro nećemo imati ni kvote za izvoz plave ribe. Ribari sada ne uspjevaju izloviti dozvoljne količine i dokazati Evropi da su sposobni za to.
– Razlog je prije svega što nemamo modernu ribarsku flotu za komercijalni lov. Sada kvotu djelimo sa Albanijom, a uskoro ćemo ostati bez nje, jer će Albanija preuzeti i naš dio kvote. Nemamo ribarske luke i nikada je nismo ni imali. Nemamo mjesto za prvi iskrcaj ribe. Pitamo se zašto Vlada ne uzme svoj dio vezova i ustupi ih ribarima koji im pripadaju prema Ugovoru sa ruskim investitorom koji je izgradio luku nautičkog turizma i ribarsku luku Lazure u Meljinama? Mišljenja smo da sadašnja Vlada ili ne zna ili neće ili “nema petlju” da investitora uslovi da ribarima ustupi vezove, ili neko ima interes u nekom od Ministarstava da se potrebe ribara za vezovima stalno miniraju- smatraju tri ribarska udruženja.
Dugogodišnji i problemi s gorivom parališu ribare
Podjsećaju na staru i oronulu komercijalnu ribarsku flotu, bez vizije države kako je obnoviti. Ribari stalno predlažu da se stopa PDV-a na uvoz novih ili polovnih brodova i čamaca smanji na 0%, a za opremu i ribomaterijal kada se uvozi putem carinske deklaracije, kao i na svježu ulovljenu ribu u CG smanji na 7%.
– Ovo je jedini način stimulacije da se ojača i obnovi ribarska flota i ribarstvo u cjelini. Nažalost, nas niko u ovoj državi ne shvata ozbiljno, a posebno ne minister Aleksandar Stijović. Jedino ko nas razumije je direktorica Direktorata za ribarstvo Katarina Burzanović, koja sve naše prijedloge obradi i preusmjeri prema ministru Stijoviću, koji uopšte ne reaguje kao da ne postojimo. Čak ni u paketu mjera za pomoć poljoprivrednicima nisu prepoznati ribari. Sve dok se ne napravi Uprava za ribarstvo ovako će nam se dešavati i ubuduće. Zbog ovakvog odnosa minstra prema ribarima obratili smo se za pomoć dopisom Ministarstvu ekonomskog razvoja, direktno ministru Jakovu Milatoviću još 21.januara, a istog dana smo predali dopis i potpredsjedniku Vlade Dritanu Abazoviću.
Do danas niko nas nije primio- ističu u reagovanju ribari.
Ribari već 5 mjeseci zbog lošeg ulova i loših vremenskih prilika, kako tvrde, ribaju sa 10% kapaciteta. Zbog rata u Ukrajini i naglog skoka cijene nafte od 1,75€ po litru paralisano je crnogorsko ribarstvo.
Pisaće Evropskoj komisiji u Briselu
Koliko je država prepoznala ribarstvo pokazuje i najnovija odluka da među članovia radne grupe poglavlja 13 nema nijednog ribara jer su postavili uslove koje ribari ne mogu da ispune, a u prethodnim radnim grupama su bili prisutni.
– Nažalost, bojimo se da će naše probleme rješavati neke drvosječe ili razni eksperti koji nisu iz ribarske struke. Tek će nas sada “razumjeti” Evropska komisija i shvatiti koliko mi ništa ne znamo o ribarstvu i neće nam zatvoriti poglavlje 13. Ribarima, kako koja nova Vlada dolazi, sve je gore i pravi nam se veća šteta nego korist- smatraju oni i dodaju:
“Crnogorski REGROW” je samo maska za sve propuste u ribarstvu i namjera da se zamažu oči ovog napaćenog i ekonomski uništenog crnogorskog naroda kako bi opravdali nenormalno veliki uvoz ribe u visini od 27 miliona eura u 2021. godini i da bi opravdali loše sproveden projekat MIDAS 2.
Ribari nisu protiv gradnje fabrika , ali “krov kuće”- fabrika se ne može graditi bez temelja i spratova samo na osnovu “placa” odnosno ribljih resursa.
S obzirom da više nemaju kome da se obrate u Crnoj Gori dopis će poslati direktno u Brisel, Evropskoj komisiji .