Arhijerejskom liturgijom u crkvi Svetog Vaznesenja Gospodnjeg na Toploj danas je obilježena slava osnivača Herceg Novog, Prenos moštiju Svetog arhiđakona Stefana. Liturgiju je služio mitropolit Joanikije uz sasluženje vladike Zahumsko-hercegovačkog i primorskog Dimitrija, igumana Savinskog Makarija i hercegnovskog, kotorskog i tivatskog sveštenstva.
Službi su prisustvovali predsjednik Opštine Herceg Novi, Stevan Katić, potpredsjednici Mirko Mustur i Miloš Konjević, konzul Republike Srbije u Herceg Novom, Mićo Rogović, generalna konzulka Crne Gore u Republici Srbiji, Nevenka Ćirović i predsjednik Skupštine opštine Tivat, Miljan Marković, kao i brojni sekretari i predstavnici lokalne samouprave.
Mitropolit Joanikije je u besjedi poručio da je ovo veliki dan za Herceg Novi i podsjetio da je po predanju kralj Tvrtko i Kotromanić posvetio ovaj grad Svetom Stefanu.
Pohvalio je rukovodstvo Opštine Herceg Novi u nastojanju da ovogodišnji Trg od ćirilice počne upravo na slavu osnivača grada, te posebno zahvalio predsjedniku Opštine Stevanu Katiću na više puta iskazanoj podršci sveštenstvu, crkvama i njihovoj obnovi, a naročito za podršku u organizaciji kulturnih aktivnosti u saradnji sa crkvenom opštinom.
O pravim hrišćanskim vrijednostima koje treba da slijedi i njima se nadahnjuje svaki čovjek besjedio je vladika Dimitrije i pozvao narod da cijene vrline koje su sabrane u vjeri i jevanđelju.
Večeras počinje i Trg od ćirilice, u 21:00 sat, u porti crkve Svetog Spasa na Toploj.





