Za deset dana ističe rok od mjesec koji su iz Vlade i njene Komisije, na čelu sa potpredsjednikom Vlade dr Srđanom Pavićevićem, ponudili, a menadžment i Sindikat Instituta prihvatili, da počnu da se sprovode mjere za spas Instituta Igalo i njegovo restrukturiranje.
U Institutu nemaju informacija što su za proteklo vrijeme preduzeli u Vladi od najavljenih mjera. A stanje je preteško, gotovo dramatično. Egzistencija radnika je ozbiljno ugrožena. Rade već peti mjesec bez plata. Da apsurd bude veći sve što zarade od samoplatežnih gostiju odlazi na blokirani račun, a novac odmah povlači beogradska Jugobanka u stečaju. Tako je do sada “skinula” preko 300 hiljada eura.
Državna administracija je do sada uvijek bila prespora u nalaženju zakonskih rješenja za pomoć Institutu. Kada bi barem nova konačno uspjela da obeznijedi obećanu jednokratnu pomoć od 300 hiljada eura, iako ona nije predviđena za plate. Koliko tek treba čekati na takođe obećanu intervenciju države od 10 miliona eura, kako bi se Insitutut održao solventnim i likvidnim, a radnici nastavili sa radom?
Blokirani račun na 7,6 miliona eura, je omča oko vrata koju je Institutu stavila beogradska Jugobanka, odnosno njen stečajni upravnik Agencija za osiguranje depozita Srbije.
Zašto baš sada, poslije toliko godina i decenija čak? Što se “iza brda valja” pitaju se mnogi ne samo iz svijeta biznisa. Hoće li nova Vlada, ispuniti rok od mjesec koji joj je dat da izmiri dug Instituta ili da ga nekako poravna? Neće valjda dozvoliti da srbijanska Agencija pokrene stečaj?
A stečaj je najgori mogući ishod za Institut, grad i državu i sve njene građane.
Vlada je u nekoliko prošlih saziva, a prethodna prije pola godine, preuzela obavezu da će izmiriti dug Instituta prema Jugobanci. Aktuelna Vlada je pokazala više volje i umješnosti nego ijedna do sada, ali administracija očigledno radi isuviše sporo posao od koga zavisi opstanak 550 familija i kompanija sa skoro osam decenija dugom tradicijom u rehabilitaciji pacijenata.
U Sindikatu Instituta su odložili štrajk za 25. april vjerujući u Vladin program za spas Instituta. Očekuju da neće morati da obustave proces rada i da će iz Vlade stići pozitivne informacije. To očekuju i u menadžmentu kome su praktično svezane ruke, pa ni mogućim partnerima ne može da garantuje za ispunjenje novih ugovora.
Novski portal je poslao pitanja na adrese potpredsjednika Vlade Srđana Pavićevića i ministara dr Vojislava Šimuna i Janka Odovića, čiji resori su direktno zaduženi za sprovođenje plana spašavanja i restrukturiranja Instituta. Očekujemo odgovore.








