Predstavnici Vlade i manjinskog akcionara sa značajnim učešćem kapitala, Vile Oliva, usaglasili za dvanaest dana mišljenje oko sprovođenja Plana za spas Instituta.
Vijest koja je saopštena u nastavku vanrednog zasjedanja Skupštine akcionara Instituta dočekana je juče s olakšanjem, mada ne i sa potpunim razumijevanjem manjinskih akcionara, mahom radnika Instituta, koji su stavili akcije na berzu i sada žele da ih prodaju po što povoljnijoj cijeni.
Državna sekretarka u Ministarstvu prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine, Majda Adžović, objašnjava za Novski portal kako su iz Vlade približili stavove s kompanijom Vile Oliva, koja ima 27, 5% akcija.
„Zahtjev Vlade je bio da se Vila Oliva obaveže da neće prodati svoje akcije tokom realizacije Plana restrukturiranja kako ne bismo izgubili partnera u njegovom sprovođenju i bila nezakonito data državna pomoć. Vila Oliva je preuzela tu obavezu da tokom realizacije Plana ne prodaje svoje akcije“.
To je još jedna jako bitna stvar, pored najvažnijeg da Institut Igalo neće ići u stečaj, neće biti zatvoren i nastaviće da posluje, pruža usluge rehabilitacije crnogorskim pacijentima i razvija se do nivoa 4 zvjezdice, ističe Adžović. Osim toga:
„Našli smo način da ne prodajemo Prvu fazu već da umanjimo obim rekonstrukcije, ali ne i visine ulaganja. Blok E će u nekom budućem periodu biti rekonstruisan. Svakako, s obzirom na to da je Vila Oliva ostala u Društvu sredstva koja su bila potrebna za otkup njihovih akcija sada će predstvljati učešče u Planu restrukturiranja. U suštini nemamo prodaju svih objekata Prve faze. Prvom Odlukom o dokapitalizaciji s obzirom na to da su gubici, odnosno obaveze Instituta 23 miliona eura Vila Oliva će učestvovati sa 7 miliona , a sa 14 miliona će pokriti gubitak Vlada Crne Gore, u omjeru koji propisuje sam Zakon o kontroli državne pomoći “, kaže Adžović.
To znači da će Plan restrukturiranja Instituta biti relazovan kroz odluke o dokapitalizaciji. Sljedeći korak je investiranje, odnosno rekonstrukcija terapisjkog bloka.
„Tom bloku je neophodna urgentna sanacija i očekujemo da nakon Skupštine akcionara i servisiranja dugova idemo u sljedeću dokapitalizaciju kako bi otpočeli radovi na Drugoj fazi i rekonstrukcija bloka T. Takođe u omjeru 60:40, gdje će učestvovati i sam Institut“.
Adžić vjeruje da će 24.februara biti sljedeće zasjedanje Skupštine akcionara i zvanično usvojen Plan restrukturiranja, te odluka o dokapitalizaciji. Ponavlja da će poslije toga prvo biti vraćeni dugovi, a onda početi rekonstrukcija.
Na naše pitanje kako će se na sve planove vezane za Institut odraziti eventualno neusvajanje državnog budžeta u Skupštini Crne Gore, u kom su opredijeljena 32 miliona za Institut, Adžić, poručuje:
„U ime Vlade Crne Gore kažem, budžet za 2025. godinu će biti usvojen za sedam dana“.
Biće prodato samo Dječije odjeljenje
Izvršni direktor kompanije „Vile Oliva“ potvrđuje da su od početka bili protiv prodaje objekata Instituta, posebno Prve faze, sa čim se Vlada sada saglasila.
„Aktivno ćemo učestvovati u prevođenju prava korišćenja u pravo svojine zemljišta Instituta, s tim da se na tom zemljišu može isključivo predvidjeti nešto što je vezano za zdravstveni i komercijalni turizam. Problematizovali smo visinu ulaganja u Drugu fazu, što je kalkulacija Građevinskog fakulteta. Država kaže da je to maksimalno mogući iznos, ali zajednički ćemo praviti predračun, na tenderu će biti izabran izvođač“.
Prvobitni Plan je predviđao prodaju akcija manjinskih akcioanra državi, ali Vile Oliva ne želi da prodaje akicje, već da ostane u Društrvu, jer vjeruju u Institut, kaže Račević.
„Samim tim ne želimo da ostajanjem u Društvu umanjimo vlasništvo. Svako ulaganje mora biti obavljeno kroz dokapitalizaciju. Tražili smo da aktivno učetstvujemo u svim procesima i da ulažemo svoj novac u ozdravljenje Instituta. Ako sve ostane na nivou dogovora kroz dopunu Plana restrukturiranja u dokumentu će biti predviđeno da Vila Oliva ili drugi manjinski akcionari učestvuju sa 7 miliona eura u pokrivanju svih gubitaka Instituta. Oni su sad dospjeli do 22 milioan eura. Nakon toga Institut može izaći „na zelenu granu“, da funkcioniše samostalno, da ne brinu ni zaposleni niti povjerioci. Onda će uslijediti zajedničko investiranje“
Rakčević navodi da samo tako kao manjinski akcionar sa značajnim učešćem neće izgubiti kontrolni efekat tokom realizacije Plana. Ta mogućnost da se ulaže u Institut mora biti omogućena svim akcioanrima koji to žele, a ko ne želi na berzi može da proda ili kupi akcije, čija je cijana promjenljiva.
Dokapitalizacija je moguća isključivo po cijeni od 154,9 eura po akciji po kojoj su i emitovane, naglašava Rakčević.
„Hipotetički ako Vila Oliva ulaže 7 miliona eura dobija sa sadašnjih 27.5% još oko 1,5%. Ulaganje nema ekonomsku logiku, ali s druge strane ima zbog vjere u vrijednost Instituta i ono što on može biti sa drugim perfomansama“.
Izmjenama Plana usaglašena je jedino prodaja Dječijeg odjeljanja u prvoj godini sprovođenja. Predviđeno je da ga otkupi država za potrebe škole po procijenjenoj cijeni.
U petočlanom Odboru direktora neće se promijeniti učešće Vile Oliva koja ima dva člana. Ostala tri zastupaju državu.