Badnji je dan

Badnjaci

Sve pravoslavne crkve i vjernici koji poštuju Julijanski kalendar – Ruska pravoslavna crkva, Jerusalimska patrijaršija, Sveta Gora, starokalendarci u Grčkoj i egipatski Kopti obilježavaju 6. januar Badnji dan.

Uoči Božića mnogi neće jesti danas mrsno, ali dosta je vjernika koji će se nakon 40 dana posta pričestiti.

Prije svitanja ubrani su badnjaci, ukrašeni, preliveni vinom i pšenicom i položeni ispred pravoslanih domova. Jer, zapravo porodica je mala crkva. Neće biti nalaganja badnjaka na otvorenom na Cetinju, niti muzičko scenskih nastupa u gradovima. To je preporuka Mitroplolije crnogorsko primoske zbog tragedije koja je zavila u crno Cetinje.

Sveštenstvo poručuje vjernicima da se uzdrže od uobičajene pucnjave, petardi, detonacija pirotehnike…Potrebna je umjerenost u jelu i piću, te provesti blage dane I dolazak Bogomladenca uz trezvenost, mir i toplinu doma, liturgije u crkvama. To je i u osnovi samog praznika.

Danas je obavezna posna trpeza  na kojoj će se već od jutra naći mirišljave priganice. Objed i večera su uz ribu, tžot, salate, a biće i bakalara, ko je mogao da ga priuštiti…S prvim sutonom biće obavljeno nalaganje  badnjaka za napredak ukućana.

Prema predanju badnjak je simbol drveta kojeg su  pastiri donijeli Josifu i Mariji da založe vatru i zagriju pećinu u kojoj je rođen Isus. Badnji dan najavljuje najradosniji hrišćanski praznik, Božić – rođenje sina Božjeg Isusa Hrista.

U Boki kotorskoj se po tradiciji i kite ulazna vrata stanova i kapije kuća grančicama masline, lovorike i narančom.