Projektni tim Univerziteta Crne Gore (UCG), koji čine predstavnici Ekonomskog, Građevinskog i Medicinskog fakulteta, saglasno Sporazumu o saradnji između Vlade Crne Gore i UCG o izradi Plana restrukturiranja, u ovom trenutku završavaju fazu intervjua. Uveliko rade na analizama trenutnog stanja i identifikaciji ključnih izazova koje će dovesti do predlaganja više modela za Institut u Igalu, saopštili su “Danu” iz Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine, uiz najavbu da bi Plan trebalo da bud egotov do 30. novembra.
“Cilj je da se definiše sveobuhvatan plan restrukturiranja Instituta u Igalu, kojim će se osigurati ne samo kratkoročna finansijska stabilizacija, već i dugoročno finansijsko ozdravljenje, kao i unapređenje konkuretnosti poslovanja. Plan restrukturiranja će, između ostalog, obuhvatiti analizu trenutnog stanja, identifikaciju ključnih problema i izazova, te predlog konkretnih mjera i aktivnosti koje je potrebno sprovesti kako bi Institut postao profitabilan i održiv”, objasnili su iz resora kojim rukovodi ministar Slaven Radunović.
Saglasno članu 7 sporazuma između Vlade i Univerziteta, 30. novembar 2024. godine je krajnji rok za dostavljanje plana restrukturiranja Vladi.
“Što se redosljeda koraka tiče, nakon dostavljanja plana restrukturiranja Univerziteta CG, on će biti dostavljen Agenciji za zaštitu konkurencije na mišljenje. Takođe, biće zakazana Skupština akcionara sa ovom tačkom dnevnog reda i pristupiće se glasanju”, precizirali su iz Ministarstva.
Kada je riječ o projekcijama investicija u Institut u Igalu iz Ministarstva su kazali da ih nemaju I da bi bilo krajnje nezahvalno licitirati ciframa, naročito imajući u vidu kompleksnost poslovanja Instituta i u regularnim uslovima:
“Akcenat je na jedinstvenom proizvodu koji nudi Institut kako domaćem tako i međunarodnom tržištu, ali i na strukturi obaveza koje ima prema povjeriocima. Ne manje bitan segment jesu i objekti i analiza na kojoj radi Građevinski fakultet u smislu procjene trenutnog stanja objekata u obuhvatu Instituta u Igalu i procjene sa aspekta potrebe za eventualnom rekonstrukcijom”, istakli su iz tog resora.
Nisu bili decidni ni oko mogućnosti smanjenje broja radnika u Institutu, ili smanjenje drugih troškova preduzeća.
“Ono na šta ukazujemo – a što je i sadržano u samom projektnom zadatku koji je sastavni dio sporazuma, jedan od ciljeva jeste i reorganizacija radne snage radi poboljšanja efikasnosti i smanjenja redundancije. Ovo uključuje procjenu trenutnog nivoa zaposlenosti i uloga, optimizaciju strukture zaposlenih i eventualno rješavanje viška zaposlenih ukoliko analize pokažu da za tim ima potrebe”, naveli su u odgovoru na pitanje Dana.
Naglasili su da je cilj Plana restrukturiaranja da Institut konačno pozitivno posluje i da nema dugove i minuse.
“Jer uvođenjem mjera koje će sadržati plan restrukturiranja Institut će se transformisati u modernu, konkurentnu i finansijski stabilnu instituciju, spremnu da odgovori na izazove budućnosti i da nastavi svoju misiju pružanja visokokvalitetnih zdravstveno-rehabilitacionih usluga, kroz fokusiranje na postizanje finansijske stabilnosti, unapređenja operativne efikasnosti i poboljšanja kvaliteta usluga”.
Suština Plana je da predoči sve prednosti i mane
Na pitanje da li izrada Plana restrukturiranja znači da se odustalo od privatizacije Instituta, ili je to i dalje jedna od opcija, odgovoreno je:
“Suština Plana restrukturiranja na kojem se predano radi jeste upravo da sagleda sve moguće modele, predoči njihove prednosti i mane i eventualno preporuči, sa aspekta struke, optimalan model “.
Prethodne Vlade, tačnije one prije 2020. godine, u više navrata su pokušavale da privatizuju Institut u Igalu. Iako je uvijek bilo interesovanja međunarodnih kompanija, preduzeće nije privatizovano. Poslejdnji koji je to pokušao da uradi i bio blizu preuzimanja državnog paketa akcija bio je češko-crogorski konzorcijum Filibert i Vile “Oliva”. Međutim, Česi i Žarko Rakčević, vlasnik Vile “Oliva”, nijesu uspjeli da se dogovore sa Vladama Duška Markovića i Dritana Abazovića oko preuzimanja Instituta. Nakon što su lani propali pregovori, saopštili su da su zainteresovani da obnove pregovore kada se stabilizuje politička situacija.
Izvor: Dan