Ekološko društvo Boke kotorske: Zaustaviti plavljenja zemljišta i kuća u Kutima

Foto: NVO Ekološko društvo Boke kotorske

Pregrađivanje potoka uzrokuje plavljenje zemljišta i kuća u Kutima, upozopravaju iz Ekološkog društva Boke kotorske

Zatvaranje otvorenih korita potoka i rječica u hercegnovskoj opštini već je hronični problem lošeg upravljanja prostorom zarad proširivanja građevinskog zemljišta u objektima visokogradnje ili pristupnih saobraćajnica,saopštavaju iz ove NVO.

“Mnogo puta su se takva rješenja obila o glavu sa ozbiljnim posljedicama. Jedan takav aktuelni problem je sa gornjim i središnjim tokom Ljutog potoka, a uz njega i mnogo onih manjeg vodnog kapaciteta. Ljuti potok je u više navrata pokazivao zašto se tako zove, ali vlast se uvijek uglušava o postulate prirode, i nastavlja da se loše ponaša sa njima”.

Ekolozi su na poziv mještana Kuta bili na terenu i uočili građevinske radove u koritu potoka, usljed kojih dolazi do smanjenja proticajnog kapaciteta, prelivanja i plavljenja zemljišta i stambenih i drugih objekata. To je, kao navode, kulminiralo 1 juna 2024. I od tada ostavilo strijepnju stanovnicima zbog mogućeg ponavljanja u vrijeme kiša,

Mještani, kako navode, danima apeluju na nedozvoljenu gradnju na potocima u zapadnom dijelu kućanskog polja, kao i u visočijim djelovima. Uvidom u katastarske podloge i plansku dokumentaciju PUP-a Herceg Novi. Ustanovili su:

1. Nove katastarske podloge, sa parcelacijom, ne odgovaraju realnom stanju, a vodni tokovi, korita potoka, kao opšte javno dobro, „premješteni“ su u privatno vlasništvo.

2. Ista sudbina je i sa lokalnim putevima.

3. Kao privatno vlasništvo oni su predmet uzurpacija i nelegalnih, loših radnji regulacije, smanjenja profila ili prebacivanja tokova u tuđe parcele.

4. Svaki potok je javno dobro, vodni resurs, o kojem državna, odnosno lokalna uprava treba da se stara.

5. Objekat, koji je izgrađen na potoku, na parcelama 2815/4 i 2815/1 u Balkanskoj ulici je primjer kako ne treba da se radi na potocima; sumnja se u postojanje vodnih uslova i u postojanje građevinske dozvole za izgrađeni objekat zatvaranja kanala betonskim propustom u cilju proširivanja terase.

6. Nažalost, nije zatvoreno samo korito ovog potoka, nego i njegov uzvodni dio mostnim premoščenjem usljed čega je značajno umanjen profil.

7. Korito ovog bujičnog potoka, kojem nije zanemarljiva količina vode u kišnom periodu, uzorovalo je poplavu stambenih objekata 1 juna 2024.

“Opština treba da zaštiti svaki vodni tok na najbolji mogući način i da spriječi izlivanje vode, poplave, podrivanje ili neki treći štetni oblik koji uzrokuje probleme na terenu i posredno domaćinstvima. Lokalna uprava, kroz Sekretarijat za stambeno komunalne poslove i životnu sredinu, trebalo bi da se ozbiljno bavi ovim problemima, zalaže protiv zatvaranja istih u propuste. Trebalo bi uraditi katastarsku identifikaciju starih i novih karata i ucrtati ispravne trase potoka. Ovog potoka nema prepoznatog u ID Prostornog plana opštine Herceg Novi, koji je pred usvajanjem. Ovo je, nažalost, akutni hercegnovski problem, da vlast ne vidi značaj potoka i njihovo štetno djestvo. Namirivanje štete jednokratnim pomoćima oštećenim domaćisntvima nije način odnosa ni prema građanima ni prema prirodi. Do sada je lokalna uprava bola gluva i nijema na ovakve apele građana, a podignu se jedino kad posljedice uzmu ozbiljne razmjere”.

Strah od plavljenja je potpuno opravdan, zato apeluju na vlast da se problemom Kuta i njjihovih potoka i rječica pozabavi sistematskim pristupom.

“ U navedenom konkretnom slučaju nedozvoljene gradnje hitno je potrebno porušiti bespravno izgrađeni objekat, jer u drugačijem sa stalnim odlaganjem i izmišljanjem razloga, da se to promptno uradi, sumnjamo u prisustvo koruptivnih poslova”, zaključuju u saopštenju koej potpisije predsjendica Ekološkog društva, Olivera Doklestić.