Ekološko društvo Boke kotorske: Rekonstrukcija Njegoševe ulice na štetu privrednika

Radovi u Njegoševoj ulici, u centru Herceg Novog, započeti u oktobru, sa rokom završetka od 7 mjeseci, odvijaju se na neprimjeran način, u inženjersko-ekološkom smislu, a na štetan način za prolaznike, lica sa otežanim hodom i za poslovne objekte koji su direktno vezani sa svojim kupcima i klijentima za Njegoševu ulicu, ukazuju u saopštenju iz NVO Ekološko društvo Boke kotorske.

Investitor je morao da uradi i procjenu uticaja projekta na životnu sredinu, kako na ljude stanovnike, prolaznike, tako i na rad poslovnih objekata, butika, agencija, restorana i kafića, koji trpe veliku štetu zbog značajno smanjenog prometa, navode oni.

“Nezadovoljni privrednici, prema kojima lokalna uprava ne pokazuje nikakav obzir, juče su u Mjesnoj zajednici Herceg Novi odžali sastanak sa ekolozima.Zaključeno je da se svi obrate Opštini za obeštećenje zbog pretrpljene štete u poslovanju i smanjene dobiti. Kako se čulo, i dalje redovno ispunjavaju sve obaveze prema poreskoj upravi i takse za Opštinu, plaćaju visoke zakupnine poslovnih prostora, isplaćuju plate, a posao im je u drastičnom padu, već treći mjesec i biće još ko zna koliko. Na sastanku je bilo njih, 14 a računa se da će ih biti ukupno duplo toliko. Zahtjevi će se odnositi na subvencije, koje Opština može da im omogući, kao i na dogovorno obeštećenje za plate, tokom trajanja radova”, navode u saopštenju iz Ekološkog društva Boke kotorske.

Poslovni objekti su, kako dodaju, kolateralna šteta izvođenja radova i bila bi dužnost Opštine da pokaže poštovanje i dobru volju u ispomoći u njihovoj nezavidnoj situaciji. Privrednici iz Njegoševe ulice će se direktno dopisom sa zahtjevima obratiti predsjedniku Opštine uz insistiranje na direktnom sastanku.

“Vjerujemo da će ovaj potez Njegoševe ulice izgledati ljepše nego prije, ali sumnjamo u kvalitet radova i krajnju realizaciju projekta, uz postojeću štetu koju svi trpimo, kako zbog buke, prašine, lošeg kretanja. Prije dva dana smo postavili pitanja investitoru (u ime opštine Herceg Novi, Agenciji za izgradnju grada) zbog sumnje u izmjene glavnog projekta, nedostatak projekta organizacije gradilišta kao i zbog dinamike u realizaciji. Kako je moguće da nikoga u opštini nije briga za očuvanje vegetacije u parku „Boka“ i parku „Sv. Leopolda“?”, pitaju se iz te NVO.

Dodaju da su neformalno u saznanju da je očekivani rok završetka radova 15. maj, ali u to sumnjaju, kao i u sam projekat, koji je mijenjan tokom izvođenja radova.

“Je li to razlog što nema informativne table o radovima, građevinskoj dozvoli, imenu projektanta, projektanta konzervatorskog projekta, imena  izvođača, nadzora i vremenu završetka radova. Koje lice je voditelj nadzora i da li je tačno da je došlo do smjene voditelja konzervatorskog nadzora na projektu rekonstrukcije Njegoševe ulice? Ko je dozvolio da se park Svetog Leopolda Mandića koristi kao privatna deponija građevinskog materijala?” postavljaju pitanja ekolozi, uz tvrdnju da građevinska inspekcija ne radi svoj posao.

Saopštenje je potpisala predsjednica ove NVO, Olivera Dokelstić.