Lani je u našoj zemlji bilo 20 napada na novinare, što je rast u odnosu na 2023. godinu kada je zabilježeno 16 takvih slučajeva, kazao je tokom foruma “Priče o novinarstvu” predsjednik Sindikata medija Crne Gore (SMCG) Radomir Kračković, uoči 23. januara Dana novinara.
“Tražimo da svi napadi na novinare moraju da budu strogo kažnjeni. Samo strožim kaznama se može poslati poruka da ovakvi i slični napadi neće biti tolerisani…”, kazao je Kračković, dodajući da su se pritisci na rad novinara pojačali.
Rekao je da se većini novinara i medijskim radnicima “ekonomski status djelimično poboljšao”, a Crna Gora ima preko 220 medija.
“Podaci i dalje ukazuju da veliki broj kolega prima platu koja je ispod prosječne u Crnoj Gori ili malo iznad nje…”, izjavio je on.
Kračković je rekao da su se novinari našli na meti političara, zvaničnika…
“Drugi mediji se targetiraju i nazivaju najpogrdnijim imenima od političara i zvaničnika. Svemu ovome, svi zajedno, moramo stati na put”, istakao je on.
Novim medijskim zakonom uređeno i pitanje finansiranja lokalnih javnih emitera.
Novinarka TV Televizije Vijesti Danijela Lasica problematizovala je pitanje radnog staža novinarima koji su radili kao honorarci.
“Kolege iz Hrvatske su napravile da je neophodno da imate neki dokaz da ste radili… Otkupljivanje radnog staža bi svima nama značilo”, istakla je Lasica.
Kračković je kazao da je ministarka rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga Naida Nišić izjavila je da će Vlada nastojati da svima plati radni staž.
“Postoji volja kod Vlade i želimo da se to pitanje riješi”, istakao je on.
Stevo Vasiljević kazao je da novinar ne bi smio da pripada mediju, već da fotografiše i piše za građane.
Problematizovao je što mediji često prenose tekstove marketinških agencija i “prestali smo da radimo za onog ko je naš poslodavac – čitalac”.
“Nemamo resurse za rad… Nije nam dovoljna olovka. Životni vijek tehnike koju koristimo je otprilike pet godina…”, kazao je.
Olivera Nikolić (Institut za medije) kazala je da je novinska fotografija vrlo važna informacija o događajima kojima svjedočimo. Zato treba tražiti da se novinskim fotografima, novinarima i snimateljima omogući prisustvovanje sjednicama Skupštine Crne Gore duže od 15 minuta.
Duško Vuković (Media Centar) rekao je da svaki skup koji nije zatvoren za javnost mora obezbijediti prisustvo novinara i ekipa sve vrijeme.
“Otišli smo nekoliko koraka unazad kada je u pitanju transparentnost rada naših političkih aktera”, kazao je.
Urednica i novinarka Jelena Martinović kazala je da glavni urednici nijesu problem.
“Nijesmo svi isto novinari. Neke kolege ne mogu da nazovem novinskim redakcijama. Mi smo problem – mediji su odraz onoga što je stvarnost. Mi smo duboko polarizovani i podijeljeni, jer mi na terenu zaboravimo da smo kolege… Prvo bih pošla od sebe. Novinar mora da ima integritet”, istakla je.
Smatra da bi bilo ljekovito kad bi SMCG “pravio objave ko je izvještavao o čemu”.
“… I na osnovu toga donio neke upute, smjernice i analize… Naše društvo je i horizontalno i vertikalno podijeljeno… Ono što spašava Crnu Goru u odnosu na druge zemlje jesto što mi, na sreću, nemamo ‘žutila’ i tabloida i zato što smo mali”, ocijenila je Martinović.
Potpredsjednica Sindikata medija Crne Gore Marijana Camović Veličković kazala je da Sindikat može da zagovara ideje kojima se mogu mijenjati zakoni.
“Možemo da stvaramo uslove da se stvari mijenjaju, ali mi ne možemo da mijenjamo stvari. Mi mijenjamo na tom nivou stvari. O izvještavanju iz Skupštine ćemo pokušati da promijenimo i nadamo se da će se tu nešto desiti”, rekla je Camović Veličković.