Gradska muzika Herceg Novi bez kapelnika, vršiteljka dužnosti Dragica Čolić

Najstarija institucija kulture u Herceg Novom, Gradska muzika, osnovana 1886. godine, ostala je bez kapelnice. Valentina Kulinović, koja je tu dužnost obavljala od 2016. godine, uoči Nove godine tačnije 26.decembra 2024, podnijela je ostavku zbog preseljenja u drugi grad.

Nova kapelnica, odnosno v.d predsjednica ove NVO je Dragica Čolić. Nije bilo vremena da se organizuje Skupština ansambla, imenuje novi predsjednik i na konkursu izabere novi kapelnik ili kapelnica.

“Njena odluka je bila manje-više najavljivana, snašli smo se, nastavili dalje, jer pred nama je Praznik mimoze. Spremni smo za festival. Sve sam organizovala, u komuniakciji sam sa Opštinom i Turističkom organizacijom. Već smo se pripremili za prvi karavan. Putujemo 17. januara za Beograd, gdje će biti organizovana promocija Praznika mimoze, a potom za Zlatibor”, priča za Novski portal, Dragica Čolić.

Poslije toga uslijediće gostovana u Bijeljini i Banja Luci, a planirani su i Bitolj, Skoplje i Ohrid, mada to još nije potvrđeno. Spreman je orkestar Gradske muzike koji broji 37 članova, kao i 15 mažoretki u prvom ansamblu. Male mažoretke čine 60 članica, ali one neće putovati već će imati nastupe u gradu, eventualno u Boki i Trebinju.

“Mažoretke su uvježbane, imaju već napravljene koreografije, čija je autorka koreografkinja iz Novog Sada. Ansamblom sada rukovodi Andrea Kujačić, dugogodišnja mažoretka”.

Muziačri rade na probama redovno, mada od 37 članova neki nisu tu, već plove i ne mogu da nastupaju.

Najveći problem za Dragicu Čolić, koja je doskoro bila sekretarka Gradske muzike su brojni organizacioni, dosta obaveza su za nju i veliki izazov. Ona se nada da to neće trajati dugo, jer će poslije Praznika mimoze raspisati konkurs za novog kapelnika. Kaže da imaju u vidu već dva kandidata, koja žive u Herceg Novom, a biće ih sigurno još. Najbolje bi bilo, smatra ona, da to bude profesor duvačkog instrumenta.

Čolić podsjeća i da su im uniforme prilično pohabane i tražiće pomoć Opštine.

“To smo mislili i ranije da riješimo. Jer, pantalone su muzičarima pretanke za zimske nastupe. Snalizimo se predugo. Želimo da napravimo ozbiljne, svečane uniforme, a da postojeće ostanu ljetnje. Nadam se da ćemo za sljedeću “Mimozu” biti u novom ruhu. Osim toga problem su uniforme i čizme za mažoretke, koje koštaju dosta, jer se prave u starim obućarskim radnjama u Beogradu”, ističe Čolić.

Podsjetimo, Gradska muzika Herceg Novi osnovana je daleke 1886. kada je ovim prostorima vladala Austrougarska monarhija. Bila je višenacionalna, amaterska, a glavni motiv članova je bio da pomognu kulturnom razvoju životu u gradu.

Na takmičenju u Ljubljani 1922. osvojila je prvo mjesto. Bila je formirana i u Bokeškoj brigadi za vrijeme Drugog svjetskog rata, a nakon oslobođenja 1944. počela je da nastupa širom zemlje.

Kapelnik Gradske muzike 1949. godine bio je Ivan Bagatela koji je u orkestar primao radničku klasu, jer bi ona ostajala u gradu, dok su studenti odlazili. U to vrijeme je u Gradskoj muzici bilo oko 40 muzičara. Porodice su imale i po nekoliko članova i to je trajalo godinama.

Dva kapelnika su bila iz Starog grada. Malo članova je znalo note. Morao se učiti makar solfeđo u Muzičkoj školi, pa tek nakon dvije godine učenja dobijali su se instrumenti, pričali su stariji članovi. Kapelnik je određivao što će se svirati, kao i što će ko da svira, pošto bi najprije pogledao u usne i u ruke.

Hercegnovska Gradska muzika je sa mažoretkama 1969. godine bila jedinstvena na Balkanu. Ova najstarija institucija kulture u Herceg Novom, je od 2014. godine ponovo aktivirana nakon desetogodišnje pauze zbog nedostatka instrumenata.