Dobra vijest je da je završen sedmodnevni remont između HE Trerbišnjica i HE Plat, te da je u 10 sati jutros 450 sekundnih litara vode iz Goričkog jezera krenulo preko Plata cjevovodom kroz Konavle ka Herceg Novom.
Međutim danas će još važiti restriktivno snabdijevanje u hercegnovskoj opštini. Voda treba da prođe sve tretmane ispiranja i filtracije prije puštanja u gradski vodovod. To traje u prosjeku od 16 do 20 sati. Čim se to završi iz hercegnovskog “Vodovoda” pustiće vodu u sistem.
Podsjećamo da su prvi put za dvadesetak godina restrikcije vode u Herceg Novom, uslovljene obaveznim godišnjim remontom hidrotunela, skraćene sa 12 i više dana na samo 7. No, uprkos činjenici da je cijelo ljeto prošlo sa urednim sanbdijevanjem, te da su ovo bile najkraće restrikcije, bilo je nezadovoljnih potrošača.
Dolazilo je do disbalansa u potrošnji vode, pa su neki djelovi opštine imali bolje, a drugi lošije snabdijevanje. To je rezultiralo spekulacijama da postoje privilegovani potrošači, što tehnički direktor “Vodovoda” , Goran Simović, odbacuje.
“To sve zavisi gdje je lociran koji potrošač. Zar mislite da je naselje Sušćepan, gdje su imali non-stop vodu, gdje je najviše domaćinstva, u kategoriji privilegovanih? Da li mislite da su potrošači u ulici Mića Vavića i oko Stanišića dubrave privilegovani potrošači kojima smo prva tri dana davali vodu non-stop, te djelovi Starog grada , Njivice, Bijela i Kamenari, Dom zdravlja itd? Ja ne mislim da ima privilegovanih, jer tamo gdje ima tehničkih mogućnosti tu smo imali stav da ne uskraćujemo vodosnabdijevanje”, navodi Simović, koga, kako kaže, ne interesuje ni politika niti priče oko “privilegovanih”.
U prilog tome je i činjenica da su posljednja dva dana najvećeg potrošača Portonovi iz njegove službe ograničili na termin snabdijevanja u kasnim večernjim satima, kad drugi ne dobijaju vodu.
“Naravno da je bilo ispada, najveći su nestanak struje na izvorištu Opačica. Zbog niskog nivoa Opačice jedna pumpa je sama sebe isključila iz sistema, tako da smo dva dana u sistem imali 30-40 l/sek manje. Potrošnja samo za avgust u odnosu na prošlu godinu je skočila za 15%”, ističe Simović.
Problemi su nastali i zbog suše tokom cijele godine, ekstremnih temperatura, iz godine u godinu sve većeg broja potrošača itd.
“Rivijera je imala najveće probleme. Na tome ćemo raditi, nadamo se izgradnjom rezervoara u Kumboru da ćemo proširiti kapacitete za 1500 m3. Sa Regionalnim vodovodom smo imali problema, jer nisu mogli da isporučuju dogovorenu količinu od 25 l/sek, pa smo to morali rješavati. Tek od trećeg dana počeli su isporučivati svih 50 l/sek”, objašnjava Simović.
Tvrdi da je cjevovod kojim stiže voda iz izvorišta Bolje sestre regionalnim sistemom ispiran, te da je uvijek pod pritiskom, čak i zimi. Tako je otkako je on na čelu tečničke službe. Ranije je u cjevovodu bila slana voda. Zato je sav strunuo i u upotrebi nije bilo 1300 m regionalnog cjevovoda. Iz “Vodovoda” su onda morali da rade by-pass.