Međunarodni dan pismenosti obilježen u OŠ ,,Ilija Кišić”

Foto: Tamara Komar

Širom svijeta 8. septembar se obilejžava kao Dan pismenosti, a pismenosti u čast u OŠ Ilija Kišić u Zelenici kreirali su prigodan program koji se odvijao u učionici.

Prvo je prikazana PowerPoint prezentacija Osmi septembar, a onda je gošća Bojana Vučurović, bibliotekarka Gradske biblioteke i čitaonice Herceg Novi, govorila o najvećoj tekovini ljudske civilizacije – pismu pod nazivom: Riječi lete, a zapisano ostaje (Verba volant, scripta manet).

Uslijedila je dodjela diploma nagrađenim učenicima na konkursu Mladost piše stihove – 2024. kao i uručenje istoimene zbirke pjesama čija je promocija održana 3. avgusta u Sarajevu.

„Imali smo i prezentaciju plakata na kojima su učenici riječju i slikom predstavili značaj pismenosti. Preporuke za čitanje pripremila je učenica 9. razreda Tatjana Vuković i svoje trenutno najomiljenije knjige donijela je da pokaže svojim vršnjacima. Bilo je zanimljivo od bibliotekarke Bojane čuti top listu naslova za djecu i mlade napravljenu na osnovu najčitanijih knjiga Gradske biblioteke. Mi ne samo što ćemo je istaći na zidu učionice, nego ćemo je i koristiti pri nabavci knjiga za našu školsku biblioteku“, ističe kreatorka programa u ovoj školi, Tamara Komar.

Na kraju đaci su uzeli svoje mobilne telefone i učestvovali u kvizu pod nazivom: Кako se piše/ zašto se kaže –  udružili su tako igru i znanje, ali i jezičku i digitalnu pismenost, kaže Кomar.

,,Dan pismenosti smo obilježili sa željom da istaknemo koliko radosti ona donosi, podsjetimo na značaj obrazovanja, ali i ukažemo na problem nepismenosti, prije svega one funkcionalne. Pismenost je privilegija koja nam omogućava da stičemo i prenosimo znanje, uživamo u čitanju i pisanju, komuniciramo sa velikanima čija su djela nadživjela vrijeme u kojem su stvorena i što je veoma važno – razgovaramo. Jer razgovor je, kako je napisao Meša Selimović, spona Ideja o obilježavanju Međunarodnog dana pismenosti pojavila se u septembru 1965. godine u Teheranu, na Svjetskoj konferenciji ministara obrazovanja na temu iskorjenjivanja nepismenosti.

U Crnoj Gori ima oko 8.000 nepismenih osoba, nešto preko jedan odsto u odnosu na ukupan broj stanovnika.

Među nepismenima je najviše lica starije životne dobi, čija je prosječna starost preko 60 godina.