Hotelska industrija se stalno suočava sa novim izazovima, rastom konkurencije, raznim inovacijama, nepredviđenim globalnim kretanjima, pa je ne samo opstati, već biti stalno bolji i drugačiji imperativ.
Za hotelsku grupaciju Casa del Mare svaka godina nosi svoje izazove, a 2024. je bila posebno dinamična. No, već su zagazili sa jasnom vizijom u novu turističku godinu, takođe punu novih poslovnih izazova. O tome je Novski portal razgovarao sa direktorom i osnivačem hotelske grupacije Casa del Mare, Nikolom Milićem.
“U vremenu kada su se troškovi poslovanja značajno povećali, jedan od značajnih izazova u prošloj godini bio je kako prilagoditi naše poslovanje novim okolnostima, a da pritom ostanemo vjerni svojoj filozofiji i zadržimo visok standard usluga. Povećanje poreza nije uticalo samo na finansije, već i na način na koji smo morali da razmišljamo o svakoj odluci, od nabavke lokalnih proizvoda do kreiranja novih inovativnih paketa za naše goste. Globalni trendovi, poput sve veće potražnje za održivim i autentičnim iskustvima, motivisali su nas da pronađemo ravnotežu između savremenih očekivanja gostiju i očuvanja naše posebnosti, ukorijenjene u povezanosti sa lokalnom zajednicom”.
Takođe, nedostatak adekvatne radne snage predstavlja izazov sa kojim se kontinuirano suočava cijela industrija, pa i ova hotelska grupacija.
“Ipak, veoma smo ponosni što smo tokom 2024. godine na projektima u Bokokotorskom zalivu zaposlili skoro 200 ljudi, uglavnom iz Crne Gore i regiona, čime smo podržali lokalne zajednice i dali priliku talentima iz našeg okruženja”, priča Milić i dodaje da je najvažnija lekcija bila unutar tima.
“Kako očuvati motivaciju i zajedništvo u sektoru koji se dominatno oslanja na ljude i kao takav zahtijeva mnogo energije i empatije. Ključ je svakako bio u međusobnoj podršci i osjećaju zajedničkog cilja, i to ih je vodilo kroz svaki izazov i promjenu, ističe Milić.
“Iako su makroekonomski uslovi bili kompleksni – suočili smo se sa inflacijom, rastućim troškovima poslovanja i tržišnim nesigurnostima – uspjeli smo da očuvamo stabilnost poslovanja i pružimo našim gostima iskustvo koje odiše toplinom, autentičnošću i duhom Boke. Kad je riječ o turističkom prometu, zabilježili smo porast broja posjetilaca sa tržišta poput Turske i Poljske, dok su naši tradicionalni gosti iz zapadne Evrope i dalje činili značajan dio naše baze. Ponosni smo, takođe, i na povećano interesovanje domaćih gostiju, što ukazuje na rastuću svijest o kvalitetu i ponudi koju nudimo. Naši objekti radili su punim kapacitetima tokom glavne turističke sezone, a van sezone trudili smo se da zadržimo interes gostiju kroz tematske događaje, posebne pakete i promocije usmjerene na lokalno tržište kako bismo upotpunili doživljaj čak i izvan ljetnjih mjeseci”.
Veći PDV smanjuje konkurentnost ponude
Povećanje PDV-a nesumnjivo predstavlja izazov za cijeli turistički sektor, a posebno za luksuzne, ali autentične brendove poput Casa del mare.
“ Ovaj namet može negativno da utiče na percepciju vrijednosti naših usluga kod određenih grupa gostiju, što bi moglo da smanji njihovu spremnost na potrošnju, posebno u trenutnom ekonomskom okruženju. Dodatno, sa stopom PDV-a na smještaj od 15% koja je najviša u regionu i čak viša nego u razvijenijim destinacijama koje smatramo konkurentima kao što su Italija, Grčka i Turska gdje se stope kreću od 8-13%, postoji rizik da našu ponudu učinimo manje konkurentnom”, navodi Milić.
Međutim, ostaje opredjeljenje da zaštitie goste od tih promjena. Kako je to moguće?
“Razmatramo optimizaciju troškova kroz efikasniju logistiku i saradnju sa lokalnim proizvođačima kako bismo smanjili zavisnost od uvoznih proizvoda. Naš cilj je da održimo i unaprijedimo iskustvo koje nudimo, zadržavajući fokus na onome što nas čini posebnim – a to je jedinstveni spoj prirode, kulture i topline Boke. Na kraju, uvjeren sam da gosti ne dolaze samo zbog usluga koje nudimo, već zbog osjećaja koji kao hotelska grupacija njegujemo i nosimo, a to je ono što ćemo i dalje pružati, bez obzira na izazove”.
Rad i tokom zime
Malobrojna su hotelska zdanja koja su našla računici za cjelogodišnji rad, a tokom zime, hotel Casa del Mare Mediterraneo i restoran Bocasa u Kamenarima ostaju otvoreni, sa posebnom ponudom koja slavi mirnu ljepotu Bokoktorskog zaliva.
“U zimskom periodu, Mediterraneo postaje pravo utočište za sve koji žele da uživaju u opuštajućoj atmosferi, specijalitetima, wellness tretmanima i inspirativnom pogledu. A Bocasa, sa jelovnikom koji se prilagođava hladnijoj sezoni i svim blagodetima koje ona daje, pruža onaj nezamjenjivi obalni šarm i prefinjeni ambijent koji naši gosti toliko vole. Cijeli naš zimski program osmišljen je sa ciljem da gosti otkriju čari Boke na svoj način, jer vjerujemo da je zima prilika da stvorimo uspomene drugačije od onih ljetnjih – intimnije, ali podjednako posebne”.
Novi projekti u 2025. godini
Za hotelsku grupaciju Casa del Mare, 2025. godina biće posebna i zbog novih izazova i poduhvata.
“Oni podrazumijevaju otvaranje novog hotela u sklopu grupacije, konkretno u Budvi, o čemu ćemo blagovremeno informisati javnost, te usljed mnogobrojnih aktivnosti u okviru naše kompanije Casa Hotels Management. Kao white label kompanija, Casa Hotels Management nam omogućava da našu strast i viziju razvoja ugostiteljstva, koju već decenijama primenjujemo u Casa del Mare hotelima, proširimo i na druge, upravljajući novim hotelima i pružajući usluge u svim fazama poslovanja, od razvoja do svakodnevnog menadžmenta.
Kroz Casa Hotels Management, u 2025. godini planiramo da pokrenemo nekoliko novih projekata, među kojima je i naš prvi na sjeveru – luksuzni hotel Wulfenia u Kolašinu. Prenošenjem znanja i iskustva koje smo godinama brižljivo sakupljali, želimo našim hotelima da omogućimo da postignu još viši nivo kvaliteta i efikasnosti, sa ciljem da, uz podršku našeg posvećenog tima i saradnika, unaprijedimo cjelokupno ugostiteljsko iskustvo u našoj zemlji i regionu”.
Država mora biti podrška sektoru turizma
Milić očekuje od države da prepozna turizam kao ključni stub naše ekonomije i da nastavi da ulaže u infrastrukturu, promociju i podršku ovom sektoru.
“Konkretno, bolja saobraćajna povezanost, subvencije za održive projekte i podrška domaćim hotelijerima, poput nas, bili bi značajan korak naprijed. Takođe, volio bih da vidim stratešku promociju Crne Gore kao destinacije za sve sezone, jer Boka ima mnogo toga da ponudi ne samo ljeti, već i u hladnijim mjesecima. Vjerujemo da je budućnost turizma u ravnoteži između očuvanja naše prirode i pružanja jedinstvenih iskustava i da ćemo zajedničkim snagama to ostvariti”.
Očuvati vrhunske rezultate u vaterpolu, a plivanju pružiti veću podršku
Naš sagovornik je od novembra prošle godine na čelu VPS Crne Gore. Na pitanje kako se snalazi u toj novoj ulozi i koje ključne obaveze predstoje u razvoju crnogorskog plivanja i vaterpola Milić kaže:
“Preuzimanje uloge predsjednika Vaterpolo i plivačkog saveza Crne Gore za mene je izuzetna čast i privilegija, jer ova dva sporta nisu samo dio našeg nasljeđa, već i naše kulture i ponosa. Vaterpolo je simbol crnogorskog timskog duha i nepokolebljivosti, dok plivanje nosi neograničene mogućnosti za razvoj mladih talenata i promociju zdravog načina života. Svjestan sam odgovornosti koju ova uloga nosi, ali istovremeno osjećam i ogromnu želju da doprinesem unapređenju uslova za naše sportiste, od onih koji tek započinju svoj put, do onih koji nas već ponosno predstavljaju na svjetskim takmičenjima.
Najveći izazov biće očuvanje vrhunskih rezultata u vaterpolu, ali i pružanje plivanju vidljivost i podrške koju zaslužuje. Vjerujem da zajedničkim radom, uz posvećenost i strast svih nas koji volimo ove sportove, možemo izgraditi budućnost u kojoj će naši sportisti nastaviti da inspirišu generacije koje dolaze i ponosno brane boje Crne Gore širom svijeta”.