Crnogorska obala imaće ove godine 563 plaže u zakupu, ili 74 više. Povećan je za pet i broj hotelskih kupališta, kojih će sada biti 70, navodi se u Informaciju o izmjenama i dopunama programa privremenih objekata u zoni morskog dobra za period 2024-2028 godina, koju je usvojila Vlada.
U prethodnom periodu na terenu je bilo prepoznato 489 kupališta na crnogorskom primorju, a 134 u Herceg Novom, gdje će ove godine biti 13 Herceg Novom novih.
U Informaciji se navodi da su uvažene sugestije Opštine Herceg Novi, Kotor i Tivat pa je uvećan broj gradskih kupališta pa ih je sada planirano u Herceg Novom 9, Kotoru 5 i Tivtu 6.
Po izmijenjenom cjenovniku početni iznos naknade za korišćenje javnih plaža, na kojima nisu planirani privremeni objekti, a organizuje se plažni servis ne može biti manji od 1000 eura, dok će taj iznos za hotelska kupališta biti 2.000 eura.
Lokacije se dijele na četiri zona, i to ekstra zona, i zone I, II, III, a visina naknade se utvrđuje u zavisnosti od vrste i namjene objekta, kao i prema atraktivnosti, stepenu uređenosti i infrastrukturnoj opremljenosti zone.
Period sezone se računa od 01.05. do 31.10, a ostali period predstavlja vansezonu.
“Za privremene objekte koji rade u periodu vansezone mjesečna naknada se obračunava: za ugostiteljsku djelatnost u iznosu od 30 odsto mjesečnog iznosa sezonske naknade, za trgovinsku i srodne djelatnosti u iznosu od 20 odsto mjesečnog iznosa sezonske naknade”, navodi se u informaciji.
Početni iznos naknada za korišćenje plaža i kupališta utvrđuje se i obračunava na osnovu: broja, vrste i namjene privremenih objekata koji se mogu odobriti godišnjim Programom privremenih objekata u zoni morskog dobra, kategorije morskog dobra, površine ustupljene plaže.