Ribari okrivljuju državu da koči razvoj poljoprivrede i ribarstva: Mogli bismo sebe prehraniti i izvoziti

Crna Gora je mali proizvođač hrane. Domaća proizvodnja u najvećoj mjeri ne pokriva potrebe domaćeg tržišta, pa se značajan dio potrošnje podmiruje iz uvoza, kao i određeni dio sirovina koje se koriste za preradu. Ohrabruje činjenica da se obim domaće proizvodnje, polako ali sigurno, povećava iz godine u godinu. To je, pored ostalog za Portal RTCG kazao direktor Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove, Vladimir Đaković. Reagovali su iz Udruženja ribara Crne Gore i poručili da zapravo država koči razvoj ribarstva i poljoprivrede.

Zamjerajući Đakoviću što nije ukazao na probleme, prozvao krivce i ponudio rješenja, iz Udruženja ribara Crne Gore su poručili da su  poljoprivreda i ribarstvo  na istim mukama.

“Niti jednu Vladu niti bilo koje Ministarstvo od 2010. ne interesuje razvoj poljoprivrede bez obzira što smo ih sve obavještavali o problemima na koje nam nikada nisu odgovorili. Bez jakog poljoprivrednog proizvođača i bez stručnih ministara MPSV-a i predsjednika Vlada koje žele da razumiju ovaj problem nema razvoja poljoprivrede”, kažu u Udruženju ribara.

Napominju da ribari, iako su oskudno obrazovani, dobro vide koji su to problemi i kako se mogu riješiti.

“Crna Gora je rekorder u regiji po neobrađenim poljima i izgrađenim kućama po poljoprivrednim zemljištima, a na moru nema ribarskih luka niti prvog iskrcaja ribe, sem što se može vidjeti dotrajala komercijalna ribarska flota. Ako ne vjerujete ribarima i poljoprivrednicima prošetajte po Crnoj Gori i obiđite Crnogorsko primorje, pa ćete se uvjeriti u istinitost naših priča. Razni Agrobudžeti, MIDASI i IPARDI su infuzije koje dobijaju pojedinci u poljoprivredi i ribarstvu, a koji imaju novca i kojima poljoprivreda i ribarstvo nisu primarna djelatnost”, navode oni.

Napominju da svi kojima je ribanje i poljoprivreda osnovna i primarna djelatnost su u teškim problemima kako opstati i očuvati svoja sredstva, odnosno ribarske komercijalne brodove.

Navode razloge, prije svega, prejaki uvoznički lobi. Jer, što je za državu nerazvijeniji proizvođač to je od vlasti zavisniji, dodaju oni.

Ističu i neulaganje u prerađivačke pogone, kao i u ribarske luke, infrastrukturu na moru i ribarske komercijalne brodove, kao i ribarstvo u cjelini.

Tvrde da Crna Gora na ovolikom prostoru sa 630.000 stanovnika može sama sebe prehraniti, proizvesti i za izvoz i za svoje potrebe, za sve ono što uspijeva u Crnoj Gori.

“Samo treba država da shvati da u razvoj poljoprivrede treba uložiti velika sredstva, ali ne samo u infuzijama nego u preventivnom liječenju poljoprivrede i ribarstva sa velikim novčanim ulaganjima i bez predrasuda kako poljoprivrednik i ribar ne treba biti bogat i zadovoljan. Kamo sreće da su nam poljoprivrednici i ribari od svog rada bogati i zadovoljni”, zaključuju u Udruženju ribara.