Teodora Tomanović: Uspjeh dolazi kada dobro postavite prioritete

Na Novskom portalu otvaramo novu rubriku „Đaci bastaduri“, o marljivim, darovitim, uspješnim, kreativnim đacima hercegnovske Srednje mješovite škole „Ivan Goran Kovačić“. Upoznaćete one koji se ističu po nekom talentu, rezultatima u školovanju, odnosu prema okruženju…

Saznaćete ko su zapravo darovita djeca, naši đaci bastaduri, te što ih to izdvaja od prosječnih učenika.

Biće riječi o mladima koji preuzimaju inicijativu da otvoreno ispoljavaju svoje potencijale, ali i o veoma nadarenoj djeci, čiji talent čak ni tokom cijelog obrazovnog procesa nije prepoznat.

U saradnji sa upravom Srednje škole „Ivan Goran Kovačić“, svake druge nedjelje na Novskom portalu, očekujte novu priču o njima, đacima bastadurima.

Rubriku otvaramo pričom sa Teodorom Tomanović, učenicom četvrtog razreda opšte gimnazije, predsjednicom đačkog parlamenta ove Srednje mješovite škole.

Slobodno vrijeme puno aktivnosti

Teodora je odlična učenica koja, pored škoslkih obaveza voli da joj je slobodno vrijeme uvijek ispunjeno, kreativno, bavi se đačkim i građanskim aktivizmom, folklorom, sportom…

„Na primjer protekle dvije godine sam učestvovala na Modelu UN, tako da me interesuje i politika, uključena sam u rad NVO omladinskog aktivizma, bavim se folklorom već 12 godina, a od ove godine treniram i CrossFit“…“, nabraja Teodora.

Što radi đački parlament?

Nova uloga i „funkcija“ predsjednice đačkog parlamenta ove nastavne godine donosi i nove aktivnosti.

„Na kraju svakog kvalifikacionog perioda provjeravamo analizu uspjeha učenika i njihovo vladanje. Time nastojimo da u đačkom parlamentu poboljšamo njihov uspjeh i utičemo na smanjenje izostanaka sa časova. Obilježavamo i neke značajne datume, kao što je Međunarodni dan srednjoškolaca 17. novembar. U saradnji sa debatnim klubom škole organizujemo javne časove, zanimljive debate. Obavezno obilježavamo i Dan borbe protiv diskriminiacije, 1. marta, zatim Dan ružičastih majica, koji se obilježava svake posljednje srijede u februaru. Tada naši učenici uvijek izađu da daju podršku vršnjacima koji trpe nasilje…“.

Đački parlament Srednje škole Ivan Goran Kovačić organizuje često i edukativne radionice. Jedna od najvažnijih je, kako ističe Teodora, ona u saradnji sa United Nations Development Programme (UNDP), vodećom organizacijom UN, koja se bori protiv nepravde, siromaštva, nejednakosti i klimatskih promjena.

„Tema te radioice je „Aktivizam i mobilisanost mladih“. Na njoj se 25 učenika škole upoznalo detaljno s položajem nas mladih i ulogom koju imamo u lokalnoj zajednici i šire. Imali smo zadatak da napišemo nekoliko akcionih planova. Svi su prihvaćeni i ocjenjeno je da su sprovedeni u praksi. To je zapravo bio moj jasan korak ka aktivizmu. Shvatila sam koliko mogu da učinim za grad, mlade i sebe. Tada smo započeli i saradnju sa opštinskim Sekretarijatom za kulturu u obrazovanje, koji podržava sve naše ideje“.

Kako sve postići?

Samo dobrom organizacijom vremena i postavljanjem prioriteta moguće je uskladiti nastavu i angažovati se na više polja.

„I meni je nekada draže otići na kafu, zanemariti škoslke obaveze i vannastavne aktivnosti. Međutim, imam dovoljno odlučnosti da postavim prioritete, razdvojim bitno od manje bitnog. A sada mi je prioritet da činim što bolje stvari, da poboljšam svoj i položaj onih oko mene“, kategorična je Teodora.

Kako da škola ne bude „nužno zlo“?

Iako se danas često čuje da je većini učenika škola „nužno zlo“, ona smatra da to nije tačno.

„Malo je, ipak, takvih. Postoji samo dosta učenika kojima je neophodan dodatni „vjetar u leđa“, neko ko će da ih pogura. Možda baš neko kao moji prijatelji i ja. Mi želimo da budemo inicijatori, da ih pokrenemo, izvučemo iz te početne mrzovoljnosti ili odbojnosti prema učenju“.

Teodora Tomanović još nije odlučila koji ću fakultet upisati, ali svoju neodlučnot ne karakteriše nedostatkom interesovanja, nego upravo viškom.

„U posljednjem periodu sam bila usresređena na diplomatiju, međutim, preispitujem se, jer bih voljela da imam kreativan posao. Diplomatijom mogu uvijek da se bavim, da budem aktivista. Želim da budem neko ko može da ispolji sebe. Još nisam sigurna što je to. Imam vremena da odlučim“.

Politika i loši uslovi tjeraju mlade da odlaze

Ipak, naša mlada sagovornica svjesna je i velikog problema grada i države, odlaska mladih.

„Meni je Herceg Novi jako drag. Stvarno bih voljela da kada završim studije kojih nema u Herceg Novom, da se vratim, ali samo kada bi grad nudio bolje uslove. Nemamo fakultete, a na zapošljavanja manje-više utiče politika. Nema dovoljno mjesta za kreativno druženje, mada je osposobljen Omladinski centar u Starom gradu. Prihvaćena je naša insicijativa za sanaciju krova“.

Mladi, ipak, nemaju razloga da ostanu ovdje, pogotovo što su svjesni i uticaja politike na svakodnevni život, dodaje Teodora i priznaje:

„Kako sada stvari stoje, vjerovatno ću i ja, poput mnogih, jedan period i poslije školovanja, biti van grada i Crne Gore, do penzije. A onda ću se sigurno vratiti u Herceg Novi. Iskreno, razmišljala sam i da upišem Fakultet političkih nauka, smjer međunarodni odnosi. Međutim, gledajući stanje u Crnoj Gori i na ovom dijelu svijeta koliko politika utiče na dobijanje posla, to me zapravo odbilo. Problem je što se u prvi plan uvijek stavlja politika, a ne znanje. Kada pratimo medije prvo čujemo političare, pa onda, ne daj Bože, nešto iz života i kulture“.

Poruka vršnjacima

„Svima sam na raspolaganju, pogotovo učenicima naše škole. I drugi me mogu lako naći, svuda sam! Ako imate neke predloge kako da poboljšamo život mladih i uopšte život u našem gradu, spremna sam za saradnju“, poručuje mladima, Teodora Tomanović.