“Curi” mjesec u kom je Agencija za osiguranje depozita Srbije, kao stečajni upravnik beogradske Jugobanke AD, blokirala račun Instituta Dr Simo Milošević zbog duga od 7,6 miliona eura i zaprijetila da će pokrenuti stečaj ako se on ne izmiri. Iz kabineta potpredsjednika Vlade i predsjednika Komisije za spas Institiuta, dr Srđana Pavićevića, potvrdili su Novskom portalu da su nakon usvojenog programa za spas Institiuta Igalo odmah obavili razgovor sa Agencijom i pozabavili se tom golemom nevoljom. Na drugoj strani, ministar prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Janko Odović vjeruje da crnogorska Agencija za zaštitu konkurencije neće stopirati isplatu novčane pomoći od 10 milion eura za likvidnost Insituta.
“Razgovor oko vraćanja duga sa Agencijom za osiguranje depozita Srbije bio jedan od prvih koraka u procesu iznalaženja rješenja za izlazak iz krize. Jedini ustpupak na koji je spreman povjerilac i njihov stečajni upravnik jeste odlaganje naplate do momenta kada Institut riješi pitanje likvidnosti. Direktno izmirivanje duga Instituta prema Jugobanci, podliježe pravilima o dodjeli državne pomoći, koja u ovom slučaju nije primjenjiva”, kazali su Novskom portalu iz Pavićevićevog kabineta.
Radnici koji su peti mjesec bez plata iščekuju, prije svega obećanu jednokratna pomoć od 300 hiljada eura, a kasnije najavljenih deset miliona eura za likvidnost kompanije. Kada će biti realizovana manja pomoć?
“Pomoć od 300 000 eura je tzv. pomoć male vrijednosti (de minimis) koja je dio ukupnog paketa mjera tj. Plana spašavanja i restrukturiranja i može biti realizovana tek nakon deblokade računa. Pomoć na koju vi mislite, tiče se jednokratme pomoći fizičkim licima tj. zaposlenima u Institutu u cilju premošćavanja i ublažavanja egzistencijalne krize, do deblokade računa i obezbjeđivanja likvidnosti samog Instituta. Tu vrstu finansijske pomoći kao i model uplate smo obezbijedili kroz međuresornu saradnju Ministarstva rada i socijalnog staranja i Ministarstva zdravlja. U najskorijem roku Vlada će razmotriti predlog ova dva Ministarstva za realizaciju ove urgentme mjere koja nije sastavni dio Plana”, saopštili su iz kabineta dr Pavićevića.
Programom mjera za spas i restrukturitanje Instituta predviđen je i otkup akcija manjinskih akcionara, konkretno sa Žarkom Rakčevićem. Evo i odgovora na pitanje što je još u Vladi preduzeto da bi Institut postao dominantno državna kompanija:
“U tom cilju je preduzeta procjena ukupne imovine Instituta, o čemu je javnost već obaviještena. Procjena je obavljena, što je upravo danas potvrdio ministar Odović”.
A u susretu s novinarima Odović, ipak, nije želio da otkrije konkretne podatke. Kako je kazao, objelodaniće procjenu imovine Instituta kada bude gotov Plan spasa ove zdravstvene institucije.
“Procjena je urađena ekspresno. Danas ćemo imati sastanak Radne grupe koja će raditi na osnovu procjene plan spašavanja, čime ćemo imati konkretnu mapu puta šta će sa tih 10 miliona biće urađeno”, pojasnio je on i dodao da će se nakon svega, uraditi plan razvoja koji će pokazati da li je Institutu potrebno 30 ili 100 miliona eura ulaganja.
Upitan da li imaju rezervni plan ukoliko Agencija za zaštitu konkurencije ne da zeleno svjetlo za isplatu novčane pomoći za Institut, Odović je kazao da smatra da se to neće desiti, jer je Agencija imala predstavnike u Radnoj grupi.
Kako sada stvari stoje Instititu i dalje prijeti stečaj. Neizvjesno je ugovaranje novih programa, jer radnici, ako ne prim zaostale zarade neće izdržati sezonu. Što im to poručuju iz Vlade, a da to ne bude novo prolongiranje rješenja?
“Odgovorno tvrdimo da neće biti nikakvog prolongiranja. Sve što je planirano u sklopu usvojenog modela spašavanja Instituta biće obavljeno u najkraćim mogućim rokovima uz poštovanje zakonske procedure, principa dodjele državne pomoći i Plana spašavanja i restrukturiranja”, poručuju iz kabineta potpredsjednika dr Srđana Pavićevića.








