Vatrogasci, doktori i policija simulirali vježbu o nuklearno-hemijsko-biološkom akcidentu

Foto: Mediabiro

Simulacija vježbe u slučaju nuklearno-hemijsko-biološkog akcidenta (CBRN) izvedena je danas na platou Vatrogasne službe u Podgorici. Riječ je o prvoj nacionalnoj terenskoj vježbi iz CBRN zaštite. Vježbu je realizovao Zavod za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore. Pored njih, u vježbi su učestvovale i vatrogasna brigada Monteputa, vatrogasci iz Podgorice, policajci, kao i ljekari i osoblje iz Opšte bolnice Bijelo Polje i Kliničkog centra.

Vježba je dio međunarodnog projekta koji su podržale Evropska unija i Ministarstvo zdravlja Crne Gore.

„Mi smo zemlja koja je u pretpristupnim pregovorima sa EU. Ne možemo zamisliti jednu hitnu pomoć u okruženju ili u EU, a da nema tim koji je sposoban da reaguje tokom nukelarno-hemijsko-biološkog akcidenta. Ovo je standard EU. Mi ovaj projekat realizujemo i privodimo ga kraju“, naveo je direktor Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore prim. Mr Sci. Dr med. Vuk Niković.

Ističe da je ovim projektom, Zavod postao prva institucija iz javnog zdravlja koja može, u slučaju hemijsko-biološko-nuklearnih akcidenata, da reaguje samostalno i u saradnji sa drugim institucijama.

„Prvi put u istoriji u istoriji crnogorskog zdravstva imamo pet instruktora koji će u budućnosti biti u prilici na adekvatan način obuče institucije koje će u budućnosti reagovati u slučaju hemijsko-biološko-nuklearnih akcidenata“, objašnjava Niković.

Nakon današnje, krajem maja će organizovati vježbu u Bijelom Polju, kako bi se i sjever države upoznao sa ispravnim reagovanjem prilikom akcidenata. Početkom juna, vježbe nastavljaju u Budvi.

„Na nivou države ćemo imati apsolutno tim koji će, u slučaju vanredne situacije, sa institucijama sistema koje su zadužene za to, moći na adekvatan način da reaguje“, ukazao je Niković.

Zahvaljujući projektu, dodaje Niković, nabavljeno je vozilo vrijedno 120 hiljada eura. Zavodu za hitnu medicinsku pomoć, navodi, ostaće i kada završe sa vježbama.

Doktor Mitar Radulović, koji je instruktor na vježbama, kaže da su pokazali kako bi u realnom životu izgledalo pružanje pomoći povrijeđenima u nukelarno-hemijsko-biološkim akcidentima

„Ovo je nešto što, sve nas koji se bavimo medicinom može sačekati. Cilj vježbe je da medicinski timovi, vatrogasne ekipe i policija budu spremni za ovo i budu obučeni. Da znaju kako da reaguju i kako da pruže pomoć“, poručio je Radulović.

Da Crna Gora već ima održivu i dovoljno dobru bazu da odreaguje na krizne situacije, poput hemijsko-nuklearno-biolokog akcidenta poručuje glavni stručnjak za CBRN projekte i vođa projekta u Crnoj Gori Mark Salter.

„U cijelom svijetu svjedočimo aktima terorizma koji u svojoj suštini imaju radiološke posljedice. Zbog toga, Crna Gora treba da trenira pojedince koji će moći da odgovore tom izazovu. Imate održive, aktivne i dobro obezijeđene kapacitete da se nosite sa ovakvim situacijama, ukoliko do njih dođe“, zaključio je Salter.

 Izvor i foto, Media Biro