Još deset dana do Skupštine Crne Gore i mogućnosti kompromisa većinskog i manjinskih akcionara Instituta Dr Simo Milošević kako bi dvotrećinskom većinom bio usvojen Plan restrukturiranja. Iako se Vlada i najveći manjinski akcionar Žarko Rakčević izjašnjavaju da su za kompromis u medijima se nakon ovonedjeljne prekinute sjednice Skupštine akcionara može saznati koliko se zapravo mimoilaze i ne popuštaju u svojim stavovima. Jer, niti jedna strana ne želi da pristine na pad učešća u akcijskom kapitalu.
Manjinski akcionari neće dozvoliti marginalizaciju koja im se nameće sa padom učešća sa 27 na 24 odsto kako je to predložila Vlada, rekao je u Jutarnjem programu TVCG suvlasnik “Vila Oliva” i predstavnik manjinskih akcionara Instituta Žarko Rakčević. Podsjetio je i da brinu o javnom interesu, što su dokazali pozajmicom od 5 miliona eura i spriječili da Institut ode u stečaj.
I Brisel traži da državna pomoć ne bude nauštrb mijenjanja strukture akcionara, te da se pokriju gubici proporcionalno, što Vila Oliva zagovara, kazao je Rakčević.
Kazao je da je Vlada predala novu odluku o dokapitalizaciji kojom sebi u ovom procesu daje veća prava u odnosu na druge akcionare, kako bi dostigla dvotrećinsko vlasništvo čak i ako bi drugi akcionari učestvovali u dokapitalizaciji. Tom odlukom, kako je pojasnio Rakčević, predviđa se dokapitalizacija pa bi država sa uloženih 15 miliona dobila dodatnih preko deset odsto akcija, dok bi “Vila Oliva” sa dodatno uloženih oko 2,8 miliona imala pad učešće sa 27 na 24 odsto, objasnio je on.
Ustvrdio je i da su spremni da imire čitav dug od 23 miliona eura,” samo ne da šteluju cifre tako da ulažemo novac, a da se ne pitamo apsolutno ništa”.
Oglasila se poslije toga reagovanjem i Vlada, a jutros, u istom programu Javnog servisa gostovala je i državna sekretarka Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine, Majda Adžović.
Ona je ponovila da Vlada ne želi privatizaciju Instituta u bilo kojem obliku niti bilo kakvu podjelu imovine Instituta.
“Država želi da zadrži postojeći kontrolni paket u Institutu i da ga uveća ukoliko se ukaže prilika, jer će to obezbijediti prohodnost od dvije trećine za dalje odluke ukoliko Plan restrukturiranja bude usvojen. A nije nam ni cilj marginalizacija ili istiskivanje manjinskog akcionara. To smo dokazali u proteklom periodu i posljednjih desetak dana u intezivnoj komunikaciji sa gospodinom Rakčevićem”, kazala je Adžović, ukazujući da Vladin pokušaj smanjenja učešća Rakčevićevih akcija je domino efekat Zakona o kontroli državne pomoći.
U omjeru od 60:40 odsto učešća u restrukturiranju Instituta , Vladinih 60% mogu biti samo javna sredstva, odnosno taj iznos može samo država da investira, pa je i učešće Rakčevića u okviru tog procenta, istakla je Adžović.
“Kompromis će postojati sve do nivoa koji štiti javni interes, a to je u ovom trenutku da Institut opstane, a rehabilitacija se održi. Spremni smo da I u ovih par dana razgovaramo sa gospodinom Račevićem kako bismo omogućili usvajanje Plana restrukturiranja. Opcija koja podrazumijeva njegovu nesaglasnost vodiće neusvajanju Plana u najgorem slučaju, s obzirom na pristigle dugove Instituta. Prije par dana iz EPCG je stiglo na naplatu 2 miliona eura, ali to je samo jedna stavka u potraživanjima povjerilaca prema Institutu”
Prema riječima Adžović, ponuda Rakčevića o otpalti cijelog duga Instituta značila bi pad učešća u akcijskom kapitalu Vlade Crne Gore, koja ne prihvata privatizaciju Instituta u bilo kom obliku.
Ona je kazala da bi sve bilo lakše da je Rakčevićeva ponuda bila u martu kada je Institut bio bez plata pred stečajem. Tada nisu bile uvećane cijene rehabilitacije. One su sada realne, a Skupština Crne Gore treba 21. januara da izglasa budžet u kome je opredijeljeno 32 miliona eura za Institut.