Njegove emocije i uspomene uvijek ožive, a srce 87-godišnjeg Ljubisava Gavrilovića Koreje zaiga pred svaku novu utamicu Jadrana ili posjete klubu na Škveru. Tako je i uoči utakmice dva imenjaka večeras u Splitu. Došao je Koreja sa timom Vladimira Gojkovića da bude uz naše momke.
Stari sjajni Jadranov plivač i trener, Ljubisav Gavrilović-Koreja, zaslužni je član kluba i ima prilično svježa sjećanja na davna vremena, posebno trofejne 1958. i 1959. godine. Tih godina osvojene su titule u vaterpolu i u plivanju u ondašnjoj SFRJ. Tada je Jadran počeo da izrasta u hercegnovsku sportsku gromadu.
Legenda vaterpola, dok s njim pričamo očekujući meč u Splitu, sa velikim emocijama priča o vremenu kada su postavljani temelji vaterpola na kojima čvrsto i danas naš klub bivstvuje na Škveru.
“Prvi put sam došao na bazen, majka me je dovela, kada je bilo otkrivanje ploče poginulim Jadranašima. Igali su se tromeči CG – Makedonija, druga liga vaterpola, dolazili su Slovenci, Makedonci…U Jadranu sam od 1952. godine, a počeo sam trenirati 1954. Tada je bila jaka ekipa, teško je bilo ući u tim. Boško je držao Dida i mene da uskočimo ponekad. Nije bilo teorije da budemo stalni članovi u timu. Miro Ćirković bio je glavni igrač, dok nije došao Boško Vuksanović. On je uveo nove metode treninga. Preko 70 godina sam na Škveru, u bazenu, pored bazena. Bio sam osrednji plivač, ali u to vrijeme nije bilo boljeg. Jedanaest godina sam plivao za prvi tim Jadrana”, priča za Novski portal samo istrgnute detalje iz svoje karijere, Koreja.
Prvi put u Splitu bio je 1955. godine
“Išlo se brodom. Putovanje je počinjalo ujutru u Novom, a uveče bismo bili u Splitu. Išli smo na utamice brodom i do Rijeke”.
Klub Jadran je Koreju poslao i da studira DIF, da bude trener, međutim, Vaterpolo savez Crne Gore je predložio da pohađa Višu trenersku školu.
“Bio sam prvo plivački trener, kada je otišao Zuber. Sjećam se trebalo je da idemo u Split na prvenstvo, ali nije bilo para. Radio sam tada u Banji Igalo i pok. Nikola Mračević je priskočio i uplatio mi novac za putovanje. Međutim, kada sam došao u Jadran, pok. Arso Stanišić , koji je tada bio glavni u klubu, rekao mi je da je taj novac sav usmjeren na vatrepolo. Onda sam batalio plivanje i prešao na vaterpolo. Bio sam pomoćni trener prvog tima i trener mlađih selekecija, a bio sam i trener Vladimiru Gojkoviću, u vrijeme kada je to bila najbolja generacija Jadrana, sa njim, Jokićem, Zlokovićem, Markovićem, Lazovićem, Đuričićem… Ta djeca su sa 13 godina u Italiji “tukli” njihovoga drugoligaša. Toliko su bili dobri”.
Ima još jedan interesantan detalj, kojeg se sjeća Koreja iz vremena stasavanja najbolje Jadranove generacije.
“Klub Baošići je slavio 50 godina postojanja. Tražili su od Bora Mračevića da im pošalje jednu ekipu za utakmicu, a on meni dao da napravim ekipu. Mislili su da ćemo izgubiti meč, jer su Baošićani bili stariji od naše djece. Međutim, tukli smo ih dobili smo pehar”.
U svojoj bogatoj sportsk plivačkoj i vaterpolo karijeri Gavrilović je bio i predsjednik Plivačkog saveza Crne Gore, ali i ondašnje SFR Jugoslavije. U njegovo vrijeme su bili odvojeni Plivački i Vaterpolo savezi, predsjednici su se birali “po ključu” i kada je došao red na Crnu Goru on je bio na čelu.
Koreja je do danas ostao vjeran Jadranu. Zaslužan je član, a kada god može prati utakmice ili treninge igrača sa tribina. Tu i tamo rado daje i instrukcije, što mladi vaterpolisti i treneri ozbiljno razmotre.
Registruj se na meridianbet.me i započni igru uz fantastičnih 100 eura bonusa dobrodošlice!