Od sjutra bi mogao biti odblokiran račun Instituta Dr Simo Milošević po postupku koji je pokrenula Jugobanka AD u stečaju, zbog duga od preko 7 miliona eura, rekao je za Novski portal predsjednik Opštine Herceg Novi, Stevan Katić. Postoji dobra volja u Beogradu, ali i u našem Ministarstvu finansija i Agenciji za osiguranje depozita da se problem prevaziđe.
Danas je predat zahtjev Centralnoj banci za odlaganje izvršenja naplate na 30 dana koje će sjutra stupiti na snagu. A da li će država, odnosno Vlada već sjutra uspjeti da uplati avans od 800 000 eura Institutu za isplatu dvije od tri zaostale plate Institutu, te time odloži najavljeni protest, ostaje da se vidi, dodaje Katić.
Sastanak dva ministra finansija, Aleksandra Damjanovića i Siniše Malog, na ovu temu, koji je bio zakazan za juče u Begradu, odložen je za narednu sedmicu.
„Advokat Jugobanke, Slavo Iličić, je bio maksimalno korektan, očekujemo odlaganje tog izvršenja. Pokušava se doći do sredstava kako bi se isplatile dvije zarade radnicima, uplatom avansa iz budžetskih rezervi. Očekuje se uplata Fonda zdravstva od 800.000 eura, jer je toliko potrebno za dvije plate. Trudili smo se sa menadžmentom Instituta da u toku ove sedmice budu puštene dvije plate, kako bi Sindikati odustali od protesta i blokada granica. Da li će to stići sve do sjutra i da li je kasno, ne znam”, kaže Katić.
Inače, danas je javni izvršitelj Marko Đaković poslao Centralnoj banci zahtjev za odlaganje izvršenja naplate duga na 30 dana koje će važiti od sjutra, a onda bi trebalo da uslijedi povlačenje blokade računa zbog velikog potraživanja Jugobanke.
Kako dodaje Katić, naišli su na razumjevanje i u Ministarstvu finansija Srbije, gdje su, kako navodi, spremni da maksimalno izađu u susret i da razumiju situaciju u Institutu. Obećali su da će zbog dobrih dobrosusjedskih odnosa, dati svoj doprinos, objašnjava predsjednik Opštine Herceg Novi.
„Na pregovorima će se morati dogovoriti detalji kako to potraživanje da se obezbijedi. Oni su već tražili upis hipoteke. Odluku treba da donesu državne instance kako da se to potraživanje obezbijedi, a postoji i solucija da Institut uslugama srpskim osiguranicima vrati dug Jugobanci, koji je s kamatama i troškovima premašio 7 miliona eura”.
Podsjetimo da će Sindikat Instituta i Unija slobodnih sindikata i sjutra organizovati drugi protest i blokadu graničnih prelaza prema Hrvatskoj, Debeli brijeg i Kobila, od 18 do 20 h. Na njihove zahtjeve i apele od prošlog petka niko nije odgovorio, rekla je za naš portal predsjednica Sindikata dr Marija Obradović.
„Nemamo informaciju šta je sa dugom Jugobanci. Naš nijedan zahtjev nije riješen, tako da nastavljamo sa protestima. Ako se i dalje ne bude ništa događalo, moraćemo na sastanku Izvršnog odbora Sindikata da razgovaramo o radikalizaciji protesta“, kaže dr Obradović.
Radnicima Instuta se trenutno duguju majska, junska i julska zarada, ali i porezi i doprinosi preko tri godine. Neshvatljivo im je da akuelna Vlada odbija više od 2 mjeseca da potpiše kolektivni ugovor, čime bi se, pored ostalog, zaustavio drastičan odliv kadra.
Podsjetimo, u toku je kampanja Sindikata Instituta i USSCG „Za spas Instituta“ i potpisivanje peticije u gradovima Crne Gore.
Prevoz na sjutrašnji protest do graničnih prelaza bićre obezbijeđen od II faze Instituta u 17.30.








