Ekološko društvo Boke kotorske: Snabdijevanje vodom i brojne anomalije u funkcionisanju sistema

Do poteškoća u snabdijevanju vodom djelova hercegnovske opštine u vrijeme obustave dotoka sa Plata, i restriktivnog snabdijevanja dolazi zbog brojnih anomalija u funkcionisanju sistema, tvrdi u ime NVO Ekološko društvo Boke kotorske, Olivera Doklestić.

Ona u saopštenju poziva rukovodstvo “Vodovoda” da objasne šta se to događa sa sistemom i zašto traže „da se građani strpe u bezvodnom stanju i da racionalno troše vodu!“ U najmanju ruku je nepošteno to tražiti od građana, u gradu gdje je stepen naplate preko 95%, navodi u saopštenju.

“Direktor i tehnički direktor su, neposredno pred zatvaranje vode izjavili za medije da će u sistemu biti oko 220 l/s i to: 120 l/s iz Opačice, 40 l/s iz Karasovića, i iz RVCG 50 l/s. To znači da u hercegnovski sistem dnevno ulazi količina od 18.144 m3. Ako je u Herceg Novom 33000 stanovnika i 17.000 turista, ukupno je to 50.000 potrošača, kojima je potrebno dnevno, kojima je potrebna dnevna količina vode (u normalnim prilikama) od 7500 m3. Ako su gubici u sistemu 50%, dnevna potreba je 15.000 m3, a sa 60% – 18.750 m3. Ovo znači da i sa 60% gubitaka dotok vode u sistem od 210 l/s bi potpuno zadovoljio sve potrebe potrošača”, navodi u saopštenju Doklestić.

Podsjeća da je rezervoarski prostor 12.370 m3 i to je, kako tvrdi, količina koja može da “pokrije” snabdijevanje 66% stanovništva svih 16 sati snabdijevanja za sve građane, za sve visinske zone.

“Računajući na dnevne pikove, jutarnji i večernji, koji uvećavaju prosječnu potrošnju za 1,5 do 2 puta, u ta dva sata, jutarnja ili večernja, potrebna je količina od 5000 m3 (proticaj od 694,44 l/s, kao kratkotrajni pik u trajanja od dva sata). Međutim, stanje je realno mnogo gore. Cijela naselja imaju samo 2 x 2 sata vode, a neka i manje. Neki djelovi grada imaju cjelodnevnu vodu, bez validnog opravdanja. Pitanje je kako je i na osnovu kojih kriterijuma rukovodeći tim Vodovoda odredio prioritete u snabdijevanju, a na štetu građana. S druge strane, gradilište novog hotela u Baošićima sve vrijeme radi, s betoniranjem, a stanovnici gornjih Baošića, iznad magistrale, kubure i s minimumom vode. Takođe, cistjerne Vodovoda opslužuju gradilište i to građanima upada u oči”.

Lokalni „izvori“ i „potoci“ iznenada presušuju kada se ugasi voda iz sistema. Tako je presušio „izvor“ uz Forte Mare i potok uz stepenište Sima Matavulja, pored Kanli kule, kao i dosta nekih drugih.

“Danas je situacija kulminirala potpunom obustavom vode iz Opačice zbog nestanka električne energije. Prioritetni objekti Bolnica i Dom zdravlja su ostali bez vode. Apsurd ! Kako je moguće da dovod za bolnicu ostane bezvodan kad se snabdijevaju gravitaciono iz rezervoara “Kanli kula”, ako je rezervoar imao vodu? No, prije će biti da je i on bio ispražnjen, kao što se dogodio sa glavnim, kompenzujućim rezervoarom za rivijeru, “Zmijica” prije tri dana, usljed čega su veliki djelovi rivjere imali vremenski mnogo kraće vodu od predviđenog”, navode iz Ekološkod društva Boke kotorske.

Podsjećaju i da nije ispunjen plan da se gubici smanje za 20% uz tvrdnju da je stanje gore nego 2022. Jesmo li zaboravili na svoje građane i na turiste od kojih nam zavisi cijela godina, pitaju se u saopštenju.

Tvrde i da je količina vode, koja dotiče u sistem Herceg Novog sada daleko ispod najavljenih i predviđenih.

“Iz Karasovića dotiče manje od 40 l/s, a naše izvorište Opačica nije sačuvano za septembarsku situaciju (jer su je veliki gubici i velika potrošnja aktivirali više nego što je trebalo tokom ljeta), dok iz RVCG ne dolazi ni približno od najavljenih 50 l/s. Zapravo, jednom za vazda treba razjasniti veliku zabludu naroda Herceg Novog, da je Regionalni vodovod ostao bez potrebne količine vode zbog prevelike i nekontrolisane decenijske eksploatacije izvora Bolje sestre, a nakon isporučivanja vode Baru, Budvi, Kotoru, Tivtu i usputnim rizortima za bogate, Herceg Novi je njegov slijepi kraj, koji dobija ostatak (sada do 30 l/s), a daleko ispod nekada burno najavljenih 200 l/s i mimo svih njihovih samoreklamiranja i višedecenijskih uplata građana Herceg Novog 1% iz građevinske dozvole za RVCG. Ko će i kako isporučivati vodu luksuznim rizortima na Luštici, i novim kompleksima na rivjeri, novim hotelima, ako je sistem sada već u kolapsu zbog neravnomjerne razvijenosti i lošeg upravljanja?”

Vodovod je nespreman dočekao stanje gašenja vode, dodaju, pored ostalog i poručuju odgovornima:

“Jasno je po stanju potrošnje na terenu, brojnim nezadovoljstvima potrošača, da imate velike probleme sa upravljanjem složenim sistemom, koji ima 17 rezervoara sa onim na Filter stanici u Mojdežu, 7 velikih pumpnih stanica i veliki broj hidroforskih. Pri tome, kvarovi su se preko ljeta multiplicirali, zbog štednje u angažovanju radne snage (ne plaćanja prekovremenih sati, kao i same organizacije i dinamike sanacije oštećenja na cijevima, te koordinacije koja je “ubila” radni elan), zatim zbog štednje u repromaterijala. Da bi se smanjili gubici u vodovodnom sistemu – to mora da bude ozbiljan, sistematski pristup, bez sujete u znanju i idejama, koji treba da koristi sve raspoložive ljudske resurse. Nažalost, u tehničkom smislu, svjedoci smo ozbiljnog urušavanja sistema, na štetu građana”.

Na kraju iz ove NVO podsjećaju da je Skupština opštine izglasala danas da cijena za 1m3 vode građanima poraste, a privredi se snizi , te su sada dvije cijene izjednačile.

“Hoteli su privilegovani, a sada će dobiti stimulans za još veću potrošnju, dok će ih građani posmatrati iz svojih stanova sa suvim česmama. Tu odluku nije trebalo usvojiti, pa sve neka iza nje stoji famozna metodologija i Regulatorna agencija, jer u ovakvom stanju nedovoljne snabdijevenosti građana nije fer još im i obračunavati veću cijenu vode. Mjesec sa restrikcijama mora da nađe svoje mjesto u drugačijem formiranju cijene za građane, a bez izjednačavanja s privredom”, zaključuje u saopštenju Olivera Doklestić u ime Ekološkog društva Boke kotorske.