Gasi li se čuveni majdan, gdje će završiti đurički kamen iz Njegoševe?

Uvijek je u Herceg Novom postojao “vox populi” mada nekada i glasniji kao pokriće za neke druge interese koji nisu sasvim javni. A taj glas naroda je posljednjih dana stigao do svih nadležnih u Opštini Herceg Novi, investitora, projektanta, a odjeknuo je i u medijima. Sve zbog toga što je tokom rekonstrukcije Njegoševe ulice sa trotoara pored Gradske kafane i na potezu od kuće Tapavica do kafea “Beograd” uklonjen crveni đurički kamen. Građani traže da se on vrati i sačuva.

Podsjećaju na viševjekovnu tradiciju i majdan u Đurićima, iznad Kamenara, gdje su dolazili kamenoresci iz svijeta zbog “staklastog”, ali najotpornijeg kamena. Tako je čak stigao i na spoemnik organizacije UN u Njujorku. Krasi crkvu Sv. Marka u Veneciji, pločnike Odese…

To graditeljsko naslijeđe je sada ugroženo, polomljeno, a na trotoarima u Njegoševoj u centru grada biće bijeli makedonski kamen, ne može da se s tim pomiri dio novske javnosti.

Direktor Agencije za izgradnju grada, koja je raspisala tender za izvođenje radova, Aleksandar Kovačević, za Novski portal kaže da je dio sa đuričkim kamenom postavljen kod Gradske kafane prije 22 godine.

“Postavili su ga vlasnici Gradske kafane, a ne Opština. Novog đuričkog kamena više nema, niti za taj niti za druge djelove trotoara koji su postavljeni prije više decenija. Na konzervatorski projekat Srđana Marlovića, na koji je Uprava za zaštitu kulturnih dobara dala saglasnost, đurički kamen se skida, a trotari popločaju sivkastim kamenom“, navodi Kovačević i podsjeća da je o svim dilemama i zahtjevima građana bilo nekoliko puta riječi na sastancima.

Na pitanje što će biti sa neoštećenim i izvađenim đuričkim kamenom, on dodaje i da će po konzervatorskom projektu on biti odložen, sačuvan, te deponovan na sigurnom, na depo “Čistoće”.

“Za par mjeseci biće definisano da li da se vrati Starom gradu. Bio je i predlog da se đuričkim kamenom poploča dio oko Zadužbine Duković”.

U velikom graditeljskom talasu u Herceg Novom činjenica je da se sve manje koristi kamen. Ipak, odavno je morala i da se poploča kamenom, koji je nekada postojao, centralna ulica Starog grada, ulica Marka Vojnovića.

“To je naš imepreativ. Čekamo da se završi konzervatorski projekat, istog konzervatora “Đokić grup”, kojim će biti definisan način popločavanja. Sve i da ima dovoljno đuričkog kamena bilo bi ekstremno teško popločati stepenice ne samo u toj ulici nego i sada u Njegoševoj. Treba da dođe 1600 kvadrata kamena, a mi imamo 60 kvadrata đuričkog… Prije godinu smo još pitali da li je moguće da se isporuči kompletna količina  kamena iz Đurića. Rekli su da ne može. Poslali smo ponovo i dopis prije sedam dana, ali nema dovoljno kamena u majdanu. Mogu se samo njime popločati neki manji segmenti”, ističe Kovačević.

Inicijativu građana treba uvijek uvažiti i o njoj dobro razmisliti. Međutim, šta ako majdan “presušuje”, struka kaže da se đurički mora zamijeniti drugim kamenom u Njegoševoj, uz saglasnostz Uprave za zaštitu kulturnih dobara? Ima li drugog izbora?