Počeci sporta u Kamenarima vode do klubova predaka današnjeg “Primorja”. U Kamenarima je još 1931. godine oformljeno Sokolsko društvo kao prvi sportski klub. Nakon rata oformljen je odbojkaški klub “Orjen” koji je već 1947. godine učestvovao na turnirima u Boki i Crnoj Gori, a bio je i učesnik prvog prvenstva Crne Gore.
Mladi su sportisti Kamenara odlazili na Škver da gledaju utakmice vaterpolista Jadrana.
Početak vaterpolo kluba “Primorje” zvanično je zabilježen 1954. godine kao odgovor na veliko interesovanje za ovaj sport, no klub je prije registracije postojao već 1953. godine. Te godine je za prvog vođu tima izabran Simo Sekulović.
Inicijator i pokretač bio je Aleksandar Aco Čučić. Oformljen je i tim koji je klub zvanično podržao i započeo pripreme terena i opreme, a sve u domaćoj radinosti.
Igralište koje je bilo mobilno nalazilo se na Malom mostu. Lopta kojom je započeto igranje bila je odbojkaška lopta starog kluba “Orjen”, a mazali su je lojem da bi je učinili mekšom. Prvu pravu kožnu vaterpolo loptu dobili su na poklon iz Beograda od čika Radeta iz Balkanske ulice.
Neke od prvih utakimaca uslijedile su sa ekipama iz Bara (između Kamenara i Bijele), Rivijerom iz Đenovića, Neptunom iz Tivta. Utakmice su bile prijateljske i bilo je važno igrati.
Jedan od osnivača kluba, Aco Šumlin, sjeća se da su igrači pred utakmice jeli mlijeko u prahu, trumanova jaja i marmeladu.
Po zvaničnoj registraciji kluba avgust 1954. godine za predsjednika je imenovan Mario Cveljo. Te godine “Primorje” se takmiči na seniorskom prvenstvu Crne Gore u Kotoru.
Pored ovog takmičili su se timovi: Primorac, tivatski Neptun, Budva, đenovička Rivijera i ulcinjski Gusar. Kamenari su manjkom iskustva kako je i očekivano završili bez znatnog rezultata, na pretposljednjem mjestu po neriješenom rezultatu (3:3) sa Gusarom.
Iste godine je na plivačkom takmičenju u Kotoru učestvovao i plivački tim “Primorja”. Tada je Marija Maca Đekić-Škero za “Primorje osvojila zlatnu medalju u disciplini 50m leđno. Rezultat, republički rekord bio je 44,1 sekunda.
“Primorje” je narednih godina učestovvalo na mnogim takmičenjima, ali je 1957. godine uslijedila velika, desetogodišnja pauza koja će trajati do 1967. godine.
Tek 1968. ponovo se dešava velika reforma, dva igrača prve generacije Petar Bjelajac i Špiro Đuranović okupljaju novi tim koji će trenirati. Ovog puta to su mlade nade rođene od 1049-1952. godine. Prvo takmičenje novootvorenog kluba desilo se u Risnu bez velikog uspjeha, ali sa radošću, jer klub ponovo radi. Ovoga puta za predsjednika kluba imenovan je Mirko Mijajlović.
Naredne sezone klub konačno ima svoj prvi uspjeh. Na prvenstvu održanom u Bijeloj tim osvaja treće od šest mjesta. Naredne je sezone stigao i do drugog mjesta u Kotoru.
Prvi put 1971. godine “Primorje” postaje vicešampion! Titulu čuvaju i naredne dvije sezone.
Vrijeme ovog kluba je, nažalost, prošlo, ali su njegove zlatne godine vrijedne pamćenja.
Izvor i foto: “55. godina vaterpola u Kamenarima-Primorje 1954-2009”, Neđeljko Neđo Kočetanović