Sudbina hercegnovskog preduzeća „Vodovod i kanalizacija“ za izborom direktora još nije riješena, jer danas nije bilo kvoruma da bi prošla skupštinska saglasnost na odluku Odbora direktora preduzeća. Odbor je većinom glasova prihvatio sudsku presudu po kojoj se poništava konkurs iz 2022. godine i do decembra ove Olivera Doklestoć vraća na čelno mjesto „Vodovoda“. Demokrate su bile protiv takve Odluke smatrajući je pravno neutemeljenom. Njih deset je napustilo zasjedanje, pa odmah za njima i odborici NSD-a koji nijesu htjeli da „drže“ kvorum sa DPS-om.
Svemu je prethodio zaključak Zorana Lazarevića iz Demokrata, koji je većinom glasova odbijen.
„Jedina odluka koja nije mogla da prođe sa Odbora direktora je ova koja je predložena“, kazao je Lazarević ukazujući da je trebalo da Odbor donese odluku o izboru direktora na period od 4 godine, a ne na 6 mjeseci, što je proizvoljna Odluka Odbora sa pravnbog stanovišta, objasnio je Lazarević.
„Druga eventualna Odluka mogla je biti da niko ne bude izabran od kandidata uz pravne posljedice i zato predlažem zaključak kojim će ova Skupština vratiti Odboru direktora na ponovo odlučivanje o izboru kandidata za izvršnog direktora i donijeti odluku u skladu sa Zakonom o privrednim društvima i presudom Osnovnog suda u Herceg Novom“, ističe Lazarević.
Komentarišući ishod današnjeg petog nastavka sjednice Skupštine koja je rezultirala njihovim napuštanjem i odbijanjem da prihvate Odluku Odbora direktora „Vodovoda i kanlaizacije“, predsjendik Kluba odbornika Demokrata, Nikola Samardžić kazao je Novskom portalu da je trebalo usvojiti zaključak Lazarevića.
„Svi pravnici koji rade u „Vodovodu“ i u Opštini su rekli da Odbor nije donio dobru Odluku, jer Sud je presudio samo da se ponovi postupak izbora iz 2022. Odbor direktora je mislio da to znači da Oliveru Doklestić sada treba vratiti još 6 mjeseci da bude direktorka, odnosno do kraja godine. To je nemoguće da se neko tako kratko angažuje. Odbor nije iskoristio druge dvije mogućnosti nego ovu najlakšu njima. Tako su ostavili prostor da Doklestić tuži Vodovod i naplati sredstva u iznosu od skoro 100 hiljada eura iako nije bila na funkciji. Rekao sam kolegama iz koalicije da to nije dobro, ali mislim da se oni možda plaše Olivere, ili ne znam zašto neće da glasaju onako kako kažu naši pravnici. Demokrate zato neće da učestvuju u pravnom nasilju. Uostalom, imali su 25 odbornika mimo naših deset i mogli su da glasaju, nije sporno. Napustili smo Skupštinu. Iza nas su izašli iz NSD-a, nisu htjeli da prave kvorum s DPS-om, pa je zasjedanje prekinuto. Predsjendik Skupštine će poslati poziv na konsultacije, vidjećemo kad će biti opet nastavak“, kazao je Samardžić.
On je odbio optužbe da su Demokarte krive za opstrukciju Skupštine, jer opozicija i Novska lista imaju za ubuduće kvorum od 21 odbornika, a dovoljno je 18.
Revoltirana zbog nepoštovanja pravosnažnih presuda odbornica GP Idemooo i bivša direktorka „Vodovoda“ koja je poslije tri i po godine dobila sudsku presudu u njenu korist, Olivera Doklestić, neće stati. Kako je najavila na zasjedanju, a onda potvrdila i Novskom portalu, podnijeće krivične prijave protiv Kluba odbornika Demokrata, Nikole Samardžića i predsjednika Opštine, Stevana Katića.
„Ovo je blokada rada Skupštine, faktički pucanje vlasti. Ovo je peti put da se odlaže sjednica zbog Demokrata, a imali su prethodno tri mjeseca da upodobe sve što treba sa zakonom, priliku da razgovaraju sa svojim članovima Odbora direktora. Oni koji su na Odboru glasali protiv odluke Suda snose krivičnu odgovornost. To je Goran Stanovčić, koji je i prošli put glasao protiv mene i koji se na Skupštini izjasnio da on glasa protiv mene iz ličnih pobuda, a ne partijskih“, navodi Doklestić, tvrdeći da je šokantno ponašanje odbornika i advokata Zorana Lazarevića, „za svakog ko je častan i moralan“.
U opozicionom DPS-u tvrde da su Demokrate danas dokazale ono što pričaju već duže:
„Definitivno imaju strah od povratka gospođe Doklestič na čelo JP “Vodovod i kanalizacija”. Strah je opravdan i zasnovan na činjenici da se boje otkrivanja svih nepočinstava, nezakonitih zapošljavanja i postupanja njihovog rukovodstva, pa su odlučili da idu “do kraja”, spremni da sruše sopstvenu koaliciju na vlasti radi toga. Moralno je danas bilo glasati za Odluku Odbora direktora i dati moralnu satisfakciju doktorki nauka, inženjerki, profesionalki, koja je na nemoralan i neprofesionalan način smijenjena od strane iste ove vlasti 2022.godine“, kaže za Novski portal predsjendik Kluba odbiornika DPS-a, Dejan Stojadinović.
On dodaje da je svima jasno šta Demokrate čekaju.
„Čekaju sjutrašnje usklađivanje Statuta javnih preduzeća sa Zakonom o privrednim društvima, koje predviđa potpuno drugačiju organizaciju i sistematizaciju unutar javnih preduzeća i nakon toga g-đa Doklestić neće moći da bude vraćena na ovu funkciju. Poslije sada već izgubljene nade i traljavih predizbornih obećanja da će ova nesretna koalicija na vlasti početi da zapošljava stručne ljude na ključnim pozicijama, građanima ostaje samo jedan izbor, da je promjene na sljedecim izborima 2027. godine“, smatra Stojadinović.
Inače „živi“ prenos skupštinskog zajedanja na javnom servisu RTHN nekoliko puta je prekidan tako da se nije mogao do kraja pratiti.








