Vanredna Skupština akcionara Instituta Igalo biće nastavljena: Vlada i Rakčević približili mišljenja

Predstavnici 87,3% akcijskog kapitala Instituta Dr Simo Milošević počeli su pa prekinuli vanredno zasijedanje Skupštine akcionara, te raspravu o sudbonosnom Planu restrukturiranja kompanije.

Nastavak Skupštine je zakazan za 21. januar.

Najveći manjinski akcionar sa 27,43% akcija, Vile Oliva, odnosno Žarko Rakčević, koji je od početka bio protiv Plana restrukturiranja, približio je stavove sa Vladom, koja zastupa državnih 56,47% akcija. To je naglasila državna sekretarka u Ministarstvu prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine, Majda Adžović.

Ona je kazala da je neophodna intervencija u tom dokumentu ukoliko se dogovore da manjinski akcionar. Rakčević, učestvuje u njemu. Međutim, period za dogovor je vrlo kratak, jer 21. januara zasijeda Skupština Crne Gore, na kojoj će se raspravljati o budžetu za 2025. godinu.

Adžović tvrdi da je Vlada Crne Gore spremna jednako na otkup akcija, kao i na korekcije u Planu, da bi očuvala Institut.

Situacija u kojoj se nalazi to Akcionarsko društvo produkt je odluka većinskog vlasnika, smatra Žarko Rakčević. Ne dopada mu se priča da ako se ne podrži Plan restrukturiranja Institut ide u stečaj. Jer, tvrdi, da pokriće od 23 miliona eura može po zakonu obezbijediti njegova Vile Oliva. U tom slučaju državna pomoć može biti svedena na minimum. Ponovio je ranije tvrdnje da je za nagomilane dugove odgovoran menadžment koji je posljednjih šest godina bio na čelu Društva.

Rakčević je objasnio da je u komunikaciji sa Vladom ona prihvatila da Prva faza Instituta “ne ide na doboš”. To je rezervni plan da kada bude rekonstruisana Druga faza pacijenti budu u tom objektu. Nema potrebe da se takav dragulj na samoj pjeni od mora prodaje, ističe Rakčević, koji je od početka bio protiv te solucije za obezbjeđenje sredstava za funkcionisanje Instituta.

On dalje tvrdi i da ima dokaze da je još 1996. godine zemljište, koje se sada vodi na državu, bilo sastavni dio vrijednosti akcija Instituta, te sada ne bi bilo problema da se ono ponovo ukljiži na Institut i eventualno proda.

Međutim, Rakčević smatra i da je čuveno Dječije odjeljenje, koje je projektovao jugoslovenski arhitekta Nikola Dobrović 1962. godine jedini objekat koji može da se otuđi i jedino za potrebe škole u Igalu. Sa tim je, kako kaže, saglasna i Vlada, koja je poslije razgovora odustala od namjere da gradi stanove i poslovne prostore na zemljištu Instituta.

Ostaje i da s ekoriguju predimenzionirani troškovi za rekonstrukciju Druge faze.

Državna sekretarka Majda Adžović je komentarisla da je država spremna da svih 106 miliona eura uloži u Institut, ali to Zakon o kontroli državne pomoći ne dozvoljava. U budžetu za 2025. su određena sredstva koja predviđa Plan restrukturiranja.

Skupštinom je predsjedavao izvršni direktor Instituta dr Zoran Kovačević koji je obavijestio da će nastavak Skupštine uslijediti 21. januara.